„Zatím není stanovený termín jednání, budu jej teprve nařizovat," řekla Deníku soudkyně Kateřina Kubiasová, která případ přebírá po své kolegyni Bohdaně Kučerové. „Pravděpodobně budu ještě chtít znalecký posudek," doplnila Kubiasová. Kauza by se tak před soudem mohla znovu začít projednávat v březnu.

O tom, že se případ na okresní soud vrátí, rozhodl na podzim plzeňský krajský soud. Ten tak zrušil pro Runda již druhý osvobozující rozsudek soudkyně Kučerové. Případ jí také odebral. A to kvůli hodnocení důkazů. „Soudkyně, která tu věc soudila prvně, nerespektovala pokyny zdejšího soudu, které dostala v předchozím rozhodnutí. Tedy, že má vzít v potaz pravý obsah důkazů," vysvětlil soudce krajského soudu Marcel Žán, který ve věci rozhodoval.

Celá kauza se pojí s událostí z 20. prosince 2011. Plzeňský politik podle státního zástupce sebral fotoaparát mladému aktivistovi Jakubu Jahlovi, údajně s tím, že jej dostane na konci školního roku.

Jahl Rundovu činnost na radnici dlouhodobě kritizoval a vše mělo vyvrcholit právě prosincovým incidentem před radnicí na náměstí Republiky. Jahl a ještě další aktivista Václav Rais tam rozdávali letáky propagující jejich internetový blog, kritický právě k poměrům na radnici. Dvojice též po politikovi měla chtít smlouvy na městské zakázky. Rund tehdy podle spisu Jahlovi sebral fotoaparát a odjel autem.

Rund tvrdí, že vše je výmysl. „Nejsou tu důkazy, jen tvrzení proti tvrzení. Přesto státní zástupce mluví o tom, komu věří a komu nevěří," řekl již dříve Rundův advokát a bývalý soudce plzeňského okresního soudu Libor Michalec. Zdůraznil též, že jde o cílenou snahu diskreditace jeho klienta s cílem vyřadit jej z veřejného života. Pro politika žádal zproštění pro nedostatek důkazů nebo postoupení věci na přestupek.

Rundův případ řešila kvůli případné podjatosti tachovská policie a dozorovalo jej děčínské státní zastupitelství. Až vrchní soud pak kauzu vrátil zpět do Plzně.