Zámečníci, zedníci, elektrikáři, automechanici. Šikovní řemeslníci chybějí ve všech oborech. Potíže s jejich sháněním má řada firem v Plzni. Podle Úřadu práce firmy nejvíce poptávají zaměstnance na obsluhu strojů a zařízení, velký zájem je také o svářeče.

„V okrese Plzeň-město je největší poptávka po strojařích, svářečích a zámečnících,“ uvedl Tomáš Moravec z krajské pobočky Úřadu práce v Plzni. „Ve velkém firmy shánějí také zedníky, elektrotechniky, mechaniky a opraváře,“ dodal Moravec.

Podle zaměstnavatelů nejde jednoznačně říci, kterých řemeslníků je nejméně. „Ať už jde o autoelektrikáře, autokarosáře nebo autolakýrníky, všichni nám chybí. Mrzí mě, že se u mladých zájem o technické obory vytrácí,“ říká Jan Svejkovský z rokycanského autoservisu.

Ilustrační foto
Největší část městského rozpočtu spolkne doprava

Na vyučené řemeslníky se stojí fronty. „Zájem o naše služby je obrovský. Každý den jsme v jednom kole, poslední dobou mi přijde, že pracujeme v podstatě 24 hodin denně,“ popisuje situaci Miroslav Novák, který má v Klatovech vodoinstalatérskou a topenářskou firmu.

Před technickými obory uchazeči o studium upřednostňují gymnázia. „Ze strany zaměstnavatelů je dnes enormní zájem o absolventy řemeslných oborů, ti však nejsou. V popředí zájmu stojí gymnázia,“ potvrzuje Jaroslav Kašpar, zástupce ředitele Střední průmyslové školy dopravní v Plzni-Křimicích. Podle Kašpara zaznamenala křimická škola v posledních několika letech obrovský úbytek uchazečů všech učňovských profesí. „Ještě před sedmi lety se do Křimic na technické obory hlásilo 650 žáků. Dnes je uchazečů téměř o 200 méně,“ dodává zástupce ředitele. Nejméně je dnes podle něj automechaniků, čalouníků a autolakýrníků. „Pak také autoelektrikářů, ti se na školy nehlásí vůbec,“ dodává Kašpar.

„Sehnat autoelektrikáře byl pro mě nadlidský úkol. Pokud dnes nemáte někoho šikovného mezi svými kamarády, máte smůlu,“ doplňuje Jana Kolářová z Plzně.

Ilustrační foto
Za vyhrožování násilím kvůli hluku ho vězení nečeká