Reagoval tak na skutečnost, že aktivisté sbírající podpisy nutné pro vyhlášení místního hlasování proti stavbě obřího Corsa v centru Plzně ve středu dodali magistrátu dalších téměř pět tisíc podpisů. Poté, co jim úřad archy seškrtal a označil řadu podpisů za neplatné, se ale zvedla mezi Plzeňany obrovská vlna podpory. Další tisíce paraf ve středu aktivisté předali magistrátu. Teď bude záležet na tom, jak se k podpisům postaví úřad a kolik jich uzná platnými. Pokud jich bude celkem minimálně 13339 a Baxa skutečně svolá zastupitele, kteří pak referendum vyhlásí, budou Plzeňané o osudu místa po Domu kultury Invest rozhodovat v lidovém hlasování.

Martin Marek, zástupce přípravného výboru pro referendum trvá na tom, že magistrát vyřadil podstatnou část původně dodaných podpisů neoprávněně. „Teď to ale rozporovat nebudeme, protože chceme stihnout termín říjnových voleb," potvrdil Marek s tím, že později pravděpodobně dají žalobu k soudu.

Úřad vyškrtal podpisy lidí nedohledatelných v evidenci obyvatel, osob bez trvalého bydliště v Plzni a také parafy, které se mu zdály nečitelné. Vyškrtl například i podpis hejtmana Milana Chovance, který se pak podepsal znovu. „Budu to chtít znovu vidět, o žádné vadě nevím, jen jsem pod Plzeň udělal opakovací znaménko z řádku nad sebou, což snad není špatně," prohlásil Chovanec.

Roman Matoušek z magistrátního odboru správních činností oponoval, že při kontrole šlo u každého údaje o lidské posouzení závislé na tom kterém úředníkovi. „Jediný, kdo to může posoudit, je soud," dodal Matoušek.

Magistrát se už nyní ohání posudkem ministerstva vnitra, že v případě konání referenda souběžně s volbami není vhodné používat stejnou volební místnost, nelze použít stejné volební komise a odděleně se musí provádět také sčítání. Primátor ale Deníku ve středu potvrdil, že město je připraveno nést mimořádné náklady související s místním hlasováním.

Hejtman Chovanec řekl, že referendum je ´lakrmusovým papírkem´, podle kterého se dá zjistit, zda se dá občanská aktivita dotáhnout do konce. Stejně jako Baxa je přesvědčen, že město obstrukce aktivistům nedělá a záleží na tom, zda bude návrh perfektní. Chovanec uvedl, že si nedovede představit, že by se o vyhlášení referenda měl na městě zasazovat on jako hejtman. O to jej totiž zástupci přípravného výboru pro referendum požádali, stejně jako zastupitele a zastupitelky Plzně. „S primátorem jsem o tom mluvil a řekl mi, že pokud budou podmínky splněny, zastupitele neprodleně svolá," potvrdil Chovanec. Je ale přesvědčen o tom, že než půjdou Plzeňané k urnám, měli by vědět, že v případě, že stavbě Corsa zabrání, bude muset nést město případné sankce. „Investor stavby by si je mohl nárokovat jako zmařenou investici a také jako ušlý zisk. V tom případě by šlo o desítky, možná stovky milionů korun," míní Chovanec.

Podle aktivistů se ke sběru podpisů přihlásilo na 70 dobrovolníků, což výrazně předčilo jejich očekávání. Někteří si brali dokonce dovolenou, jiní trávili u stánků až 12 hodin denně. „Bylo povzbuzující mít kolem sebe desítky lidí všeho věku, kterým záleží na budoucnosti vlastního města a jsou ochotni pro to obětovat svůj čas, odhodlání a energii," doplnil člen přípravného výboru referenda Petr Vaněk.