Některé z půd totiž pocházejí až ze 14. století a nezměnily se až do současnosti. V tuto chvíli chebské infocentrum připravuje rozšíření prohlídkových tras pro školy. „Pro letošní sezonu připravujeme nabídku dvou programů pro základní školy, pro I. a II. stupeň,“ uvedla Marcela Brabačová, vedoucí chebského infocentra, které má prohlídkové trasy na půdy na starost.

„Ve spolupráci s Národním památkovým ústavem v Lokti a plzeňským Centrem JOHAN centrem pro kulturní a sociální projekty, vytváříme pracovně-edukační materiály, které budou součástí přibližně dvouhodinových programů pro školáky. V nich by se měli nejen seznámit s historií chebských domů a jejich krovů, ale zároveň si například vyzkoušet určování stáří dřeva pomocí dendrochronologie,“ poznamenala Marcela Brabačová.

Historické půdy se pro veřejnost otevřely v loňském květnu a u lidí vzbudily velký zájem. Jen od loňského května do září se na krovy přišla podívat necelá tisícovka zájemců. O zpřístupnění této jedinečné památky se zasloužil Nadační fond Historický Cheb. Provoz trasy zajišťuje po technické stránce odbor správy majetku, jehož pracovníci na půdách provedli některé bezpečnostní zásahy, navíc také vytvořili přívětivé podmínky pro návštěvníky.

A jak se mohou lidé na prohlídku půdy přihlásit? „Na webových stránkách nadačního fondu www.historickycheb.cz u projektu o unikátních krovech je rezervační formulář s daty prohlídek a počtem míst, která jsou v ten který den volná. Rezervace je jednoduchá, pokud ovšem nás někdo nemůže kontaktovat takto, stačí zavolat nebo napsat do turistického infocentra. Prohlídka trvá minimálně hodinu,“ dodala Marcela Brabačová.