Oba Plzeňany zprostil viny. Podle žaloby tito muži v srpnu 2011 zbili na statku v Rochlově na severním Plzeňsku Vladimíra Jasaně (43), který tam pracoval jako pomocná síla.

Muži bili Jasaně pěstmi, kopali do něj. Z útoku si poškozený odnesl řadu pohmožděnin a odřenin včetně nebezpečného pneumotoraxu způsobeného propíchnutím plic jedním ze zlomených žeber. Zraněný skončil po této nakládačce na týden v nemocnici. Motivem útoku měly být Jasaňovy krádeže věcí na statku, který vlastnila Barchánkova družka.

Navíc, když poškozený podal trestní oznámení, měl ho Barchánek nutit ke změně výpovědi. „Chtěl, aby policistům řekl, že ho místo na statku zbil někdo v Nýřanech. Když s tím neuspěl, měl se poškozený dočkat výhrůžek, že příště už to pro něj nedopadne tak dobře jako na statku," uvádělo se v obžalobě. Útočníci tak byli žalováni pro vydírání a hrozil jim trest od pěti do 12 let.

Barchánek s Karlíkem svoji vinu od začátku popírali a tvrdili, že v uvedený den se na statku vůbec nezdržovali. Jediným přímým důkazem proti nim byla jen výpověď poškozeného. Ostatní svědci vypovídali v jejich prospěch. Podle státní zástupkyně to ale byly výpovědi účelové.

Naproti tomu obhájci žalovaných zpochybnili posudek znalkyně z oboru psychologie o věrohodnosti zbitého muže. V případě Karlíka podle nich není jasné, proč by měl řešit problémy na statku, kam navíc jezdil velmi sporadicky. „Motivací poškozeného je dle našeho názoru snaha uškodit především Barchánkovi," vyjádřili se dále ve svých závěrečných řečech.

„Jediným důkazem, o který se opírala obžaloba, byla Jasaňova výpověď. Ten ji ale stále měnil, zejména jak ke zranění přišel. Podle soudu tak svědek není plně věrohodný. Také znalkyně dospěla k rozpornému závěru, když uvedla, že Jasaň není sice obecně věrohodný, ale na druhou stranu, když události popisuje, věrohodným je," poukázal předseda senátu Milan Štejr v odůvodnění. Podle jeho slov Jasaňova výpověď stojí zcela osamocena proti ostatním výpovědím. „Protože soud je v pochybnostech, zda a jak se skutky staly, rozhodl ve prospěch obžalovaných a zprostil je žaloby," dodal Štejr.

Rozsudek zatím není pravomocný, neboť státní zástupkyně si ponechala lhůtu na rozmyšlenou.