Josef Špilar, 82 let

Letošní předčasné volby považuje za komplikované. „Když se na ně dívám z hlediska toho, co se píše a co slyším, tak je za takové považuji," říká dvaaosmdesátiletý Josef Špiler z Plzně. Přesto má jasno o tom, koho pošle do Sněmovny.

„Když jsem volil poprvé, vyhráli komunisti. Narodil jsem se do špatné doby, byla velká hospodářská krize a moje matka říkala, že to nebylo lehké. Pak přišla válka. Tu jsem přežil. Pak přišel komunismus a ten jsem taky přežil. Když se na to dnes dívám zpětně, říkám si, proč bych proboha neměl přežít dnešní dobu?" říká pan Špiler.

Na dotaz, komu jde dát nyní hlas, odpoví, že pravici. „Volím svobodu, protože jsem ji dvakrát ztratil. Jednou to bylo v roce 1939, když přišla válka, a podruhé v roce 1948. Nechci ji ztratit potřetí, a když se mě ptáte, tak volím od té doby ODS. Komunisty bych nevolil nikdy. A sociální demokracii? Víte, když mícháte červenou a žlutou barvu, tak vám vzniká oranžová. A to je špatný," dodává Josef Špiler.

Vzápětí vhazuje svůj volební lístek do urny v jedné z místností Západočeské univerzity v Plzni v Husově ulici.

Michala Skolková, 18 letMichala Skolková, 18 let

Míše Skolkové z Plzně bylo osmnáct let letos v březnu. A v pátek mohla vůbec poprvé rozhodovat o budoucnosti České republiky ve volbách do Parlamentu ČR. A měla jasno. „Volila jsem Českou pirátskou stranu. Je mi sympatický jejich program," pronesla studentka čtvrtého ročníku plzeňské obchodní akademie, kterou před volební místnost doprovodila spolužačka.

Nad tím, koho půjde volit, nemusela Míša dlouze přemýšlet. „Piráty sleduji už dlouho a líbí se mi. Říkala jsem si také, že je čas na změnu. Velkým stranám už odzvonilo," míní. Většina jejích spolužáků se rozhodovala podobně. „Nikdy bych nešla volit třeba komunisty," nechala se slyšet s tím, že doufá, že její hlas bude mít váhu.