Konal se tam totiž závod mistrovství Evropy akrobatických holubů, který pořádal Klub akrobatických holubů Čechy – Slovensko.

„Jde o pátý závod v rámci evropské asociace chovatelů akrobatických holubů se sídlem v Německu, jejímž chceme být právoplatným členem. Aby se tak stalo, tak musíme být jako klub tři roky na pozorování, jestli jsme aktivní, jestli nás vezmou, nebo ne. I proto pořádáme tento závod," uvedl tajemník klubu akrobatických holubů Česko – Slovensko Josef Voráček.

Švihovský závod je historicky úplně první, který se koná v České republice. Minulý rok pořádal klub svůj první závod a ten se uskutečnil na Slovensku.
Během závodu byli k spatření holubi devíti plemen. „Všechno to jsou holubi, kteří předvádí za letu akrobacii, kotrmelce nazad, střemhlavé lety, vířivé lety, ale i skupinové lety. Máme tady závodníky ze Srbska, Švýcarska, Německa, Francie, Slovenska a pár i z Čech," sdělil Voráček.

Jak vlastně závod vypadá? „Všichni holubi létají na letovou klícku. Každý kousek je originál, chovatelé si je vyrábí doma sami nebo jim je udělá nějaký zručný truhlář. Jde o stolek s drátem okolo a s vletovým otvorem nahoře. Holub je v ní de facto doma, proto se tam vrací, je na klícku naučený. Chovatel nemá holuby doma volně puštěné, aby mu lítali kolem holubníku. Holub po představení seskočí, může se napít, najíst a po závodě nebo po tréninku se může vrátit zase domů," popsal Voráček.

Jedním z účastníků závodu byl Sándor Dóczi, který přijel do Švihova ze Slovenska. „Akrobatickým holubům se věnuji asi šest let. Mám okolo 120 holubů. Doba výcviku závisí na druhu plemene. Birminghamský roler je lehčí, dá se to zvládnout brzo a například s makedonským dunkem je to těžší. Já jsem na klícku začal trénovat až tento rok, takže jsem na závodě podruhé. Poprvé jsem byl ve Švýcarsku, tady je můj druhý závod. Zatím se mi vede dobře, mám dvě druhá místa, takže uvidíme, jak to bude dále," řekl Deníku Dóczi.