Od neděle se den bude prodlužovat na úkor noci až do 21. června, kdy začne léto. Připomeňme zajímavost, že na letošní první jarní den připadá i mezinárodní den vrabců.

Už několik týdnů jsou v plném květu sněženky. Bývají prvními kvítky blížícího se jara. Jejich český název sněženka (podsněžník) je odvozen nejen z barvy jejich květů, ale také z toho, že rostlinky často vykvétají ještě ve sněhu.

Ve vlhkých listnatých lesích, vzácněji i na vlhkých loukách se můžete setkat s bledulí jarní.

Běžně pěstovaná okrasná jarní bylina na zahrádkách je talovín zimní. Celá rostlina je jedovatá.

Jarní květy

Zdroj: Youtube

Dalším poslem jara je šafrán, tedy krokus, kterého je na světě na osmdesát druhů, u nás se ve volné přírodě vyskytují jen asi dva.

Růžově kvetoucí nízký keřík je vřesovec pleťový. Vytváří krásné barevné koberce a dokáže kvést i pod sněhem.

Sedmikrásky kvetou už od února a pokvetou až do listopadu.

Vytrvalou bylinou rostoucí hojně v listnatých lesích je jaterník podléška. Listy připomínají tvar jater – proto jaterník, a bylina roste často pod lískami – tedy podlíska či podléška.

Od března do dubna se můžeme setkat se žlutými květy léčivky – podbělu lékařského.

Národní přírodní památka Křížky kvete růžově, postaral se o to vřesovec pleťový.
Křížky u Pramenů mají růžový koberec, rozkvetl vřesovec pleťový

Snad všechno obráceně dělá čemeřice. Odpočívá, když většina květin nabírá na síle a když pak odpočívají, čemeřice vystrkuje svá poupata nad sněhovou peřinu.

Velice jedovatý a ve volné přírodě ohrožený je lýkovec. Jen delší přivonění může člověku způsobit zdravotní komplikace, podobně jako vstřebáním skrz sliznice či kůži.

U potoků na silně podmáčených loukách v podhorských oblastech se daří devětsilu, který už v předjaří vystrkuje ze země silná poupata podobně jako u Kosího potoka na Tachovsku.