V Albánii začal ve čtvrtek za přísných bezpečnostních opatření soudní proces se Sokolem Mjacajem, obžalovaným z vraždy dvou českých turistů – sušického hasiče Michala a jeho přítelkyně Anny. Na verdikt si musíme ještě počkat, ale pozůstalí a kamarádi obou mrtvých mají jasno – nelítostný vrah si zaslouží smrt.

„Obhájce vyjádřil za stranu obžalovaného hlubokou lítost za trestný čin, který spáchal. K trestnému činu se obžalovaný přiznal a zároveň požádal o takzvané zkrácené soudní řízení," uvedla česká velvyslankyně v Albánii Bronislava Tomášová s tím, že soud ale zkrácený proces zamítl. Jak dodala, v případě, že by soud na zkrácené řízení přistoupil, znamenalo by to, že „konečný trest by byl krácen o třetinu a případný trest doživotí by byl krácen na 35 let vězení".

Mjacaj byl v minulosti již odsouzen za loupežnou vraždu, při níž zemřel 13letý chlapec. V roce 2010 dostal deset let vězení, po pěti byl ale propuštěn. A krátce poté znovu vraždil. Oba Čechy zastřelil kalašnikovem 3. července. Zadržen byl dva dny poté. Policie ho obklíčila v domě ve vesnici Grudë. Identifikovala ho na základě stop, které muž zanechal v autě zavražděných. Při výslechu Mjacaj vypověděl, že nechtěl Čechy zabít, ale jen okrást. Oni se prý ale bránili a když mu chtěli vzít zbraň, oba je zabil.

Turisty prý přepadl ve vesnici Lotaj, namířil na ně zbraň a donutil je, aby ho pustili k sobě do auta. „Chtěl jsem po nich peníze a cennosti, oni ale předstírali, že mi nerozumí," vypověděl muž na policii. Když dojeli do lesa, český turista se několikrát pokusil zmocnit jeho zbraně a místo toho, aby zastavil, pokračoval dál, uvedl Mjacaj. Tehdy prý oba Čechy zastřelil, automobil naboural a z vozu utekl.

I výsledky pitvy údajně ukázaly, že Češi byli z blízkosti střeleni do hlavy. Střelba se patrně odehrála za jízdy, když muž řídil a žena seděla vpředu na místě spolujezdce.

Trest smrti

Otec mrtvé Anny médiím řekl, že vrah si zaslouží jediný trest – trest smrti. Stejný názor zastávají i Michalovi kamarádi, s nimiž mluvil Deník. „Postavit ke zdi a zastřelit, nic jiného si nezaslouží," má jasno Sušičan Miroslav Adámek. „Mám o tom zprávy jen z médií, ale pokud se prokáže, že to skutečně udělal, tak si zaslouží trest smrti. Vždyť ten člověk už v minulosti vraždil. A teď zabil další dva lidi, Tak co s ním?" souhlasí i sušický hasič Bohumír Bucifal.

Jenže nejpřísnější trest padnout nemůže. Podle albánského trestního zákoníku může Mjacajovi hrozit za krádež vedoucí ke smrti obětí 15 až 25 let, případně doživotí.
Další jednání soudu se uskuteční 3. listopadu.