„Dravec se do haly dostal otevřenými vraty v zápalu lovu při pronásledování kořisti – špačka obecného," vysvětluje šéf plzeňské záchranné stanice živočichů Karel Makoň. Dovnitř to totiž jde ptákům vždy mnohem snáze než ven, takže se dezorientovaný a vyděšený krahujec držel u stropu haly. Na rozdíl od špačka cestu ven nenašel.

Zhruba hodinu trvalo natahování odchytové sítě. Hala je totiž šest metrů vysoká a bylo nutné složitě nastavovat odchytové tyče. Ty se kotví nejčastěji k regálům, zábradlí či paletám a v jejich horní části je pak natažená tenounká odchytová síť. „Tu však náš krahujec velmi dobře viděl, a tak jsme ho po hale další hodinu honili s osmimetrovou duralovou tyčí," popisuje odchyt Makoň¨.

Když už to vypadalo, že ochránci zvířat budou muset počkat na tmu, dravec se spletl a dostal se do prostoru za síť. „To byla naše částečná výhra, protože proti tmavému pozadí haly nataženou síť přehlédl. Zvedl jsem ho tyčí ze střešního nosníku a pták narazil přímo do sítě," dodal Makoň. Dravec byl po úspěšném odchytu okroužkován a vypuštěn mimo halu na stejné lokalitě.

Případy, kdy krahujci vlétnou do prostorů hal, nejsou zase tak mimořádné. K podobným případům jezdí Karel Makoň a jeho kolegové až desetkrát ročně. „Pokud se jedná o mimořádnou situaci a volně žijícího živočicha, většinou nic neplatí. Pokud se však jedná o nedbalost či jsou odchyty požadovány opakovaně a bez následného zabezpečení vstupů, je zásah zpoplatněn," upozornil šéf stanice.