Původně měl být Dobešův verdikt známý už v pondělí, ale nakonec padne až za týden. „Ministr využije patnáctidenní zákonné lhůty, kterou na rozhodnutí má,“ uvedl mluvčí ministerstva Radek Melichar.

Dobeš právům i přes nesouhlas akreditační komise prodloužil akreditaci do roku 2016. Stále však není jasné, zda bude fakulta letos přijímat nové studenty do prvních ročníků magisterského studia. Pokud se tak nestane, nepřibude do rozpočtu univerzity více než šest milionů korun. Právě tolik peněz totiž škola dostane od ministerstva školství za zhruba 250 studentů práv, kteří každoročně nastupují do prvního ročníku magisterského studia.

Přestože se nejedná o malou částku, univerzita slibuje, že by fakultě po ekonomické stránce pomohla. „Je třeba vzít v úvahu, že na jedné straně jsou příjmy, ale na straně druhé výdaje, které by ubyly,“ říká mluvčí ZČU Kamila Kvapilová, podle níž univerzita chystá analýzy možných dopadů na rozpočet. Další postup zatím nechce předjímat. Vše bude záviset až na tom, zda fakulta nové studenty přijme, nebo ne. Pokud ministerstvo nábor studentů podpoří, bude konečné rozhodnutí záviset jen na děkanovi právnické fakulty. S přijímáním nových studentů však nesouhlasí rektorka univerzity Ilona Mauritzová ani děkani ostatních fakult ZČU.

Nejostřeji proti náboru nových studentů vystoupili studenti a učitelé filozofické fakulty, kteří po prohlášení adresovaném rektorce univerzity v sobotu zveřejnili také otevřený dopis děkanovi právnické fakulty. V něm Jana Paulyho vyzývají k okamžitému zrušení přijímacího řízení do prvního ročníku magisterského studia. Situací kolem plzeňských práv se ve čtvrtek bude zabývat také senátní výbor pro vzdělávání. Jedním z témat je i možná budoucností studentů, pokud by soud rozhodl o neplatnosti Dobešova kroku.

Akreditační komise v pondělí podala nejvyššímu státnímu zástupci podnět k žalobě ve veřejném zájmu. Postup ministra je podle ní nezákonný a v rozporu s dosavadní praxí a veřejným zájmem. Trestní oznámení na ministra podal také exministr školství Ondřej Liška a bývalý student školy Martin Marek. Vedení ZČU zdůrazňuje, že i přes nastálou situaci se vůči akreditační komisi nijak negativně nevymezuje.

Financování práv

Do prvního ročníku magisterského studia nastoupí zhruba 250 studentů.
Na jednoho studenta práv univerzita od ministerstva školství dostává příspěvek okolo 25 tisíc korun za rok.
Pokud na fakultu nenastoupí noví studenti, ZČU bude muset najít 6,25 milionu korun ve svém rozpočtu.