Třináctiletá slečna měla čtyři dny horečku a bolesti v krku. Zašla tedy v závěru loňského roku za karlovarskou dětskou lékařkou Hanou Brožovou, která se tak poprvé v životě setkala s postcovidovým syndromem, velmi závažným a donedávna neznámým onemocněním.

STAV NEMOCNÉ SE NELEPŠIL

„Standardně jsem jí provedla test na streptokoka, který vyšel pozitivně. Dívce jsem tedy nasadila antibiotika na streptokokovou anginu,“ vzpomíná lékařka. Dětská pacientka se ovšem nelepšila, antibiotika jí nezabírala. „Asi po třech dnech tedy rodina vyhledala pohotovost, protože byl víkend. Do nemocnice byla přijata už v těžkém septickém stavu,“ líčí pediatrička. Dívka podle ní vyžadovala podporu kardiovaskulárního systému a patřičné léky. „Jenomže ani tady se její stav nelepšil, a tak pacientku z nemocnice přeložili nakonec na jednotku intenzivní péče do Fakultní nemocnice v Plzni,“ líčí lékařka.

Ve fakultní nemocnici na základě testu diagnostikovali covid-19, ačkoliv počáteční průběh její nemoci nejevil jeho příznaky. Stav dětské pacientky se začal naštěstí zlepšovat a po pár dnech byla propuštěna domů. „Dívku jsem léčila standardně jako na anginu. Mohl to být vedlejší nález, anebo streptokok mohl být právě spouštěčem zmiňovaného syndromu,“ říká lékařka, která se s nemocí setkala ještě jednou.

BOJ O ŽIVOT

„Bylo to někdy v prosinci, kdy jsem v nemocnici přijímala asi dvanáctiletou dívku. Měla netypické potíže. Neměla teploty, nekašlala, stěžovala si pouze na bolesti břicha. Přijata byla ve vážném stavu, s lehkou poruchou vědomí, s poruchou dýchání a oběhu,“ konstatuje lékařka. „Na základě laboratorních hodnot bylo zřejmé, že prodělává septický šok. Selhávaly jí ledviny. Mladou pacientku si v Karlovarském kraji zdravotníci nemohli nechat a i ona putovala do Fakultní nemocnice v Plzni, kde podle pediatričky doslova bojovala o život.

Paradoxní je, že covid u ní nebyl prokázán. „Test vyšel negativně, neměla v sobě ani protilátky. Průběh její nemoci ale naprosto nasvědčoval tomu, že jde o tento závažný syndrom, splňoval jeho kritéria. Co jsem slyšela, tak v plzeňské fakultní nemocnici byla tato dívka nejtěžším případem tohoto nového onemocnění,“ poznamenává dětská lékařka.

OSM DĚTÍ VE FAKULTNÍ NEMOCNICI V PLZNI

I tato mladá slečna naštěstí syndrom překonala, a tak Štědrý den už mohla strávit se svými nejbližšími. Na Dětské klinice Fakultní nemocnice v Plzni bylo od loňského listopadu hospitalizováno v souvislosti s multisystémovým zánětlivým syndromem osm dětí a všechny onemocnění přežily. „Šest jich bylo propuštěno ve velmi dobrém stavu do domácí péče a zůstávají ve sledování příslušných ambulantních specialistů, především dětského kardiologa, ke kontrole eventuálních dlouhodobých následků onemocnění. Dva pacienti přijatí na konci prosince jsou dosud hospitalizováni. Jeden na jednotce intenzivní a resuscitační péče. Jejich stav je stabilizovaný,“ říká Lumír Šašek, vedoucí lékař jednotky intenzivní a resuscitační péče Dětské kliniky FN Plzeň.

Věk pacientů se pohyboval od jednoho roku do 18 let. „Sedm dětí si vyžádalo pobyt na jednotce intenzivní a resuscitační péče dětské kliniky. Pět dětí mělo přesvědčivě vyjádřené příznaky onemocnění srdečního svalu. Šesti byla podána protizánětlivá léčba. Pět oběhově nestabilních dětí vyžadovalo lékovou podporu funkcí krevního oběhu. Dva nejzávažnější pacienti si vzhledem k tíži oběhového a plicního postižení vyžádali připojení k dýchacímu přístroji,“ popisuje Lumír Šašek. Dodává, že průběhy onemocnění je nutno hodnotit jako závažné. „I když se nabízí otázka, zda v populaci existují a v jakém počtu nerozpoznaní pacienti s lehkým průběhem, kteří zůstávají mimo zdravotní péči v domácím prostředí či se skrývají pod jinými diagnózami.“

VZÁCNÉ, ALE VELMI VÁŽNÉ ONEMOCNĚNÍ

Dětská lékařka Hana Brožová varuje rodiče, aby covid-19 u dětí rozhodně nepodceňovali. „Tento vzácný, ale opravdu velmi vážný syndrom se může projevit až několik týdnů po prodělání covidu-19. Rodina přitom ani nemusí vědět, že dítě nebezpečný koronavirus prodělalo, mohlo být bezpříznakové. A pak se může projevit až život ohrožujícími komplikacemi. Právě takové zkušenosti mám já,“ říká dětská lékařka.

SYNDROM SE V ČESKU OBJEVIL NEDÁVNO

Syndrom se podle zkušeností lékařů objevuje u starších dětí a mladistvých. Jako zcela nové onemocnění se poprvé vyskytl v polovině loňského roku v Itálii, Francii, Velké Británii či USA a vždy šlo o spojení s covidem-19. Na podzim dorazil do Česka, kde od té doby lékaři evidují desítky případů. Za nemocí zřejmě stojí bouřlivá opožděná imunitní odpověď u některých pacientů, která zasáhne srdce a cévy, výjimkou není ovšem selhání mnoha dalších orgánů.