Nejprve byla ráda, že si přes internet našla kamaráda. Brzy mu důvěřovala natolik, že mu svěřovala i velmi důvěrné věci, a nakonec mu poslala svoje intimní fotografie. A pak jí začalo peklo. Začal jí vyhrožovat (třeba tím, že snímky zveřejní), chtěl víc a ona se ocitla na pokraji zoufalství. Vždyť jí bylo pouhých 13 let. Že se něco podobného vaší dceři nemůže stát? Tak to se pořádně mýlíte. Potvrzuje to i případ Tomáše Pospíšila (29) ze Strakonicka, muže trpícího sadomasochistickou deviací, který byl ve čtvrtek nepravomocně odsouzen českobudějovickým krajským soudem za drsné sexuální vydírání nezletilých a mladistvých dívek, s nimiž se seznámil přes internet. Mezi jeho oběťmi byla prokazatelně minimálně jedna Západočeška, ale dá se předpokládat, že vzhledem k jeho aktivitám bylo dívek z našeho regionu mnohem více. A některé byly opravdu velmi mladé.

Sexuální nátlak

Pospíšil čelil obžalobě ze znásilnění 14leté školačky v červenci 2010 a drsného sexuálního vydírání zhruba dvacítky nezletilých a mladistvých dívek. Ty oslovoval na internetu a po získání důvěry od nich požadoval obnažené fotografie. Jakmile je měl k dispozici, uchyloval se k drsnému nátlaku toho nejhrubšího zrna. Pod pohrůžkou zveřejnění snímku údajně nutil poškozené k zasílání dalších fotek a videí s masturbací i nechutnými a bolestivými praktikami před webovou kamerou. Když některá odmítla poslušnost, zahrnoval ji nadávkami a výhružkami. Státní zastupitelství kvalifikovalo toto jednání jako pokračující zločin sexuálního nátlaku a pokračující přečin ohrožení výchovy dítěte.

Přestože některé oběti zřejmě podstoupily tuto virtuální „hru" dobrovolně, jiné doplatily na svou naivitu a později hořce litovaly. Mezi nimi třeba 14letá dívka z Českých Budějovic. Soudu řekla, že poskytla obžalovanému fotku ve spodním prádle. Pak se zalekla jeho výhrůžek a poslala ještě asi 10 videí, na kterých si musela připínat na bradavky kolíčky na prádlo, plácat se přes prsa, různě se svazovat a podobně. „Asi měsíc jsem nemohla s nikým mluvit, tak mi bylo špatně. V noci jsem nespala a ve škole jsem se absolutně nesoustředila. Když jsem s ním chtěla přerušit kontakt, nadával mi, že jsem čubka," vypověděla nezletilá.

Pospíšil toto jednání v zásadě nepopíral, dokonce přiznal, že přes internet kontaktoval tisíce dívek. Tvrdil ovšem, že nikomu nechtěl vědomě ublížit a jednal pod vlivem později zjištěné sexuální deviace, o které v té době neměl ani tušení. Mnohé z dívek prý ale přehánějí.
Znásilnění 14leté školačky pak odmítl zcela. V tom mu soud uvěřil a ve čtvrtek ho obžaloby ze znásilnění zprostil. Za sexuální vydírání dívek ho ale potrestal tříletým trestem s podmíněným odkladem na pět let, nařídil mu ochranné sexuologické léčení ambulantní formou a zabavil mu techniku, s jejíž pomocí s děvčaty komunikoval. Rozsudek není pravomocný, státní zástupkyně se proti němu na místě odvolala.

Zná to řada dívek

Pospíšilův případ je extrémní, kontaktování školaček na internetu a snaha získat od nich intimní snímky ale nijak výjimečné nejsou. Deníku to potvrdilo hned několik dívek z Klatovska ve věku od 13 do 16 let. „Už jsem se s tím setkala několikrát. Naštěstí jsem byla vždy natolik rozumná, že jsem nikdy nikomu cizímu nic neposlala," potvrdila 15letá Klatovanka. Zároveň ale přiznala, že i kdyby něco takového udělala, nechtěla by se s tím nikomu svěřit. Styděla by se před rodiči, kteří ji podle ní mají pořád za malou holčičku, i před učiteli či policisty. Není sama, podobný názor má hodně dětí a mladistvých, i proto se tato trestná činnost velmi těžko odhaluje a zůstává skryta. A to i přesto, že podle některých průzkumů je každé desáté dítě ochotno poslat své intimní fotografie cizímu člověku.

Velmi důležitá je proto prevence. Podle Dany Ladmanové z klatovské policie by rodiče měli dětem jasně stanovit pravidla pro používání internetu a dohlížet na ně. „Zakažte jim také posílat osobní fotografie neznámým lidem," upozornila Ladmanová a dodala, že pokud se někdo pokouší přes internet dítě zneužívat nebo vydírat, je nutné ihned případ oznámit policii.

Doporučení policie dětem

– neposkytovat internetovým „známým – kamarádům" svůj e-mail, číslo telefonu
– nesdělovat jméno a příjmení nebo dokonce adresu bydliště či název školy
– nesetkávat se s těmito lidmi bez doprovodu rodičů nebo jiných osob
– nezatajovat před rodiči, s kým si dopisuji nebo s kým se chci setkat
– v žádném případě nezasílat na vyžádání svoji fotografii, žadatelé ve většině případů zasílají foto, které patří jiné osobě
– na agresivní e-maily nereagovat a oznámit rodičům
Zdroj: Dana Ladmanová, Policie ČR