Předchozí
1 z 10
Další

Skoro čtrnáct a půl litru čistého lihu vypije v průměru každý Čech za jeden rok. Více zvládnou na světe už jen v Litvě a Moldavsku. Za hranou rizikového pití se u nás pohybuje přes jeden milion lidí. Kampaň Suchej únor letos poprvé pořádá stejnojmenná nově vzniklá nezisková organizace, která přebírá pomyslnou štafetu od Ligy otevřených mužů (LOM), v jejíž řadách se v roce 2013 nápad na Suchej únor zrodil.

Zapojili jste se také? Hlasujte v naší anketě dole.

Eliška Boháčová, Plzeň 

Myslím si, že upozorňovat na rizikové pití - obzvlášť v době stresové - je přínosná myšlenka. A abych pravdu řekla, v divočejších dobách, kdy mi nedělalo problém popíjet víno po lahvinkách, mě ta masáž kolem Suchého února i přiměla pozastavit se nad tím a trochu se podrbat na hlavě. Nemyslím si ale, že by kampaň dokázala zapůsobit na lidi, co mají s pitím skutečný problém. Spíš to zalarmuje jejich okolí. A proč Suchej únor nedržím? Protože teď piju tak málo, že mám suchý skoro každý měsíc v roce.

Eliška BoháčováEliška BoháčováZdroj: archiv Deníku

Andrea Dejmková, Plzeň 

Přiznám se, že pro mě Suchej únor nikdy nepředstavoval nějakou významnou událost a nepamatuji si, že bych ho někdy držela cíleně a vědomě. Myslím si, že člověk by měl poslouchat hlas svého těla (pokud je to v rozumné míře) a pokud má potřebu něco oslavit nebo naopak abstinovat, tak ať to udělá bez ohledu na to, jaký je měsíc. Možná mám nevýhodu, že slavím narozeniny zrovna na začátku února, stejně tak můj přítel a pár dalších příbuzných a přátel. Samozřejmě to neznamená, že s tím nutně musí souviset pití alkoholu, ale mám ráda, když si minimálně připijeme na zdraví skleničkou dobrého vína, šampaňského nebo prosecca. Ale kdo ví, třeba pro mě někdy bude Suchej únor představovat opravdovou výzvu.

Andrea DejmkováAndrea DejmkováZdroj: archiv Deníku

Helena Peroutková, Rokycany, recepční ZŠ Jižní předměstí Rokycany

Termín Suchej únor znám a rámcově lze říci, že ho dodržuji. Ale aby z toho byl měsíční půst, to po mne nechtějte. Večer u televize si dám třeba skleničku kvalitního vína, ovšem tím to pro mne končí. 

Helena PeroutkováHelena PeroutkováZdroj: archiv Deníku

Milan Škvařil, házenkář, 28 let, Plzeň

Suchej únor nedodržuji, ale myslím si, že myšlenka bojovat proti nadměrnému pití alkoholu není špatná. Každý by určitě měl vědět, kde jsou jeho hranice a co si může dovolit. Samozřejmě někteří lidé hranice nemají, ale to musí zvládnout každý sám za sebe. Je fajn, když funguje taková podpora jako se Suchej únor, ale momentálně je to jednodušší, když jsou zavřené hospody.

 Milan Škvařil Milan ŠkvařilZdroj: archiv Deníku

Zdeněk Novák, starosta Domažlic, 68 let, Domažlice

Ačkoli se mi iniciativa líbí a letos jsem o účasti vážně přemýšlel, nakonec mít Suchej únor nebudu. V sobotu se totiž chystám udit. Nedovedu si představit, že bych stál osm hodin v mrazu u dílny a nedal si žádný alkohol na zahřátí. Alespoň panáka slivovice si dopřeji.

Zdeněk NovákZdeněk NovákZdroj: archiv Deníku

Josef Nejdl, ředitel Muzea Chodska v Domažlicích, 50 let, Domažlice

Leden a únor vždy bývaly obdobím velké hojnosti, konaly se taneční zábavy, zabijačky, masopusty, které si člověk jen těžko představí bez kapky alkoholu. Rozhodně se to nemá s pitím přehánět. Nicméně alkohol je pro mě součástí gastronomie. K dobrému jídlu si rád dám skleničku vína, které miluji.

Josef NejdlJosef NejdlZdroj: archiv Deníku

Tomáš Havel, 39 let, Plzeň

Letos je to už můj třetí Suchej únor. Jsem ve stejnojmenné facebookové skupině, kde je celé spektrum uživatelů od abstinentů po alkoholiky, kteří selhali už prvního února. Když jsem do toho šel první rok, byl jsem zvědavý hlavně na to, co se dozvím sám o sobě. Musím se přiznat, že jsem to nedal, měl jsem dvě piva. Loni už jsem věděl, do čeho jdu a co mě čeká, spoustu věcí jsem si v hlavě srovnal už dopředu. Pití jsem celoročně ubral asi o 95 procent a lví podíl na tom má právě Suchej únor. Komunita na facebooku určitě pomáhá, najdou se tam lidé s totožnými starostmi a navzájem se podporují. Když to shrnu, musel jsem si chtě nechtě přiznat, že občas se prostě napiju rád anebo si na pití aspoň vzpomenu.

Tomáš HavelTomáš HavelZdroj: archiv Deníku

Rostislav Vokáč, Karlovy Vary, 22 let, fotbalista, FC Slavia Karlovy Vary

Můj suchý únor skončil oslavou postupu do osmifinále MOL Cupu, takže já se do toho zcela jistě nezapojím.

Rostislav VokáčRostislav VokáčZdroj: archiv Deníku

Petr Frydrych, Klatovy, barber

Vzhledem k tomu, že jsem se rozhodl redukovat svou váhu, tak jsem se zapojil i do Suchého února. Na to, jaký jsem byl alkoholik a kolik jsem toho vypil během dne, musím říct, že celková změna stravy i zařazený pohyb způsobily, že mi alkohol prozatím nechybí natolik, že bych šel a otevřel si láhev a třeba jen k ní čuchal (smích). Neříkám, že bych si nedal třeba víno, ale v únoru to bez něj určitě vydržím.

Petr FrydrychPetr FrydrychZdroj: archiv Deníku

Aneta Flaisigová, Miřenice, učitelka

Ráda se každý rok zapojím, ale copak to v téhle době zákazu a příkazu jde? A po čtvrtečním rozhodnutí vlády, kdy se začínají zavírat okresy, je mi ještě smutněji. Takže letos Suchej únor vynechám.

Aneta FlaisigováAneta FlaisigováZdroj: archiv Deníku