VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pod hladinou Lučiny možná ještě stojí bývalá kopytárna

Tachovsko – /SERIÁL/ Jedním z prvních velkých vodních děl – nepočítáme-li rybník v Brance – na řece Mži je přehradní nádrž Lučina na sedmadevadesátém říčním kilometru. A právě té se budeme v dnešní a příští části seriálu Deníku o řece Mži věnovat.

8.9.2012
SDÍLEJ:

Dobové snímky řeky Mže a života kolem ní.Foto: Archiv Muzea Českého lesa Tachov

Stavební práce na vodní nádrži Lučina začaly v březnu 1971. Napuštěna byla v srpnu 1975. Obec Lučina, podle které je přehrada pojmenována, byla srovnána se zemí a obyvatelé dostali nové byty v Halži a Lesné.

Podle Pavla Řepy z Muzea Českého lesa v Tachově však nebyla před zatopením území dnešní přehrady zdemolována celá ves Lučina. „Když jsem v šestašedesátém roce nastoupil do tachovského muzea, jedním z mých prvních velkých úkolů bylo přírodovědecky zmapovat oblast, která pak měla být zatopena," vyprávěl Deníku.

I když podle jeho slov nebylo území z přírodovědeckého hlediska nic extrovního, několik zajímavých míst našel. „Například zajímavé mokřady, pěkný meandr Lužního potoka, jinak to byly běžné luční porosty a kusy lesa. Ty se před zatopením vykácely," uvedl přírodovědec.

Kromě obce Lučina byla zaplavena i samota Hamry, která se nacházela kousek za dnešní hrází. „Pamatuji si, že z Lučiny se demolovaly jen ty domy, které nezůstaly pod vodou. Stát zřejmě zůstala i bývalá továrnička na kopyta, kterými se napínala obuv," popsal Řepa.

Ta podle něj stála právě v osadě Hamry, několik desítek metrů od paty dnešní hráze. Objekt by se měl tedy nacházet zhruba osmnáct metrů pod hladinou. „S kolegou jsme to procházeli a v továrničce na dřevěná kopyta jsme objevili velký stroj, který výrobu těchto kopyt částečně automatizoval. Tehdy se říkalo, že by se tento stroj mohl demontovat a převézt do muzea, aby se tak zachránil. Jenže bylo by to hodně složité a nákladné, takže z této myšlenky nakonec sešlo. Ten stroj je na dně přehrady zřejmě ještě dnes, ovšem v jakém stavu," připomíná Pavel Řepa.

Pracovník muzea si vzpomněl také na osudy několika desítek stromů z březového porostu. „Před zatopením přehrady byly některé menší břízy vyzvednuty i s kořenovými baly a přesazeny přímo do Tachova. Například na sídlišti Západ je dodnes místo, kde se několik těchto stromů uchytilo a rostou tam," uvedl Deníku.

Vodní nádrž Lučina slouží především jako zásobárna vody, která z úpravny ve Svobodce putuje jako pitná nejen do Tachova, ale do řady dalších měst a obcí Tachovska.

Nádrž zaplavuje plochu 86,2 hektaru, hráz je ve výšce 23,5 metru nad dnem. Délka hráze je 183,5 metru. Přehrada má dvě výpusti a turbinovou elektrárnu o výkonu 150 kW.

Příště: Vzpomínky řídícího učitele školy v Lučině Josefa Mikoláška

Autor: Jiří Kohout

8.9.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ulice  II. Pětiletky bude horšovskotýnským občanům plně zpřístupněna již před Vánoci.
14

FOTO: Nové ulice se dočkají před Vánoci

V úterý byl představen projekt, který pomůže zachovat odkryté zbytky staveb v zaniklé Lučině.
47

Stezku na Lučině začnou budovat na jaře

Domažlické seniory poučili o stravě i cvičení

Domažlice – Základy zdravé stravy, mýty v potravě i návody na zdravý pohyb včetně cviků vhodných pro seniory – to vše se dozvěděli účastníci minulého bloku Domažlické senior akademie na téma Senior v kondici, kterou vedla výživová poradkyně Monika Anderlová.

Kdyňští se dočkají moderní hasičské zbrojnice

Kdyně – V průběhu následujícího roku se obyvatelé Kdyně dočkají rozsáhlé rekonstrukce hasičské zbrojnice.

Na Vánoce se naladili v Německu

Klenčí pod Čerchovem – Zájezd na vánoční trhy do bavorského městečka Guteneck, které leží nedaleko našich hranic v okrese Schwandorf, uspořádal v sobotu 9. prosince Výbor pro kulturu a sport městyse Klenčí pod Čerchovem.

Ve Staňkově ukončili plesem letošní taneční

Staňkov - Ve Staňkově byl závěrečným plesem zakončen kurz tance a společenské výchovy.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT