„Tiskneme zatím různé varianty plastu a ještě se řeší přesná velikost vletových a únikových otvorů. v Plzeňském kraji se bude nyní rozvěšovat první testovací série a bude se testovat jak samotná past a tak zároveň zjišťovat záchyt sršně asijské. Past vyrábíme podle návrhu pracovníků Západočeského muzea, jen jsme ji lehce upravili, aby se dala lehce smontovat pomocí zácvaku,“ vysvětluje Zdeněk Chval, vedoucí Katedry konstruování strojů na Fakultě strojní.

Popisovaná past má vletový otvor o průměru osm milimetrů, aby se tam nevešla naše sršeň obecná, která je větší, a po obvodu pasti jsou menší otvory o průměru 6 milimetrů, kterými může naopak vylézt menší hmyz nebo například včely, které tam vnikly. Nádobka s návnadou uvnitř je rovněž zakryta víčkem s drobnými otvory, aby se v ní hmyz neutopil. Pomocí háčku se pak past jednoduše zavěsí na strom.

Mládě šimpanze učenlivého přišlo v plzeňské zoo na svět 28. prosince 2023. Při čtvrtečním slavnostním křtu dostalo jméno Dumay. Matka Mária si jej zatím pečlivě hlídá
Malý šimpanz dostal jméno Dumay. Máma si ho zatím pečlivě hlídá

„Další pasti budeme umisťovat do vytipovaných míst, které kopírují dálnici D5 už od hranic, takže třeba na Svaté Kateřině, v Bělé nad Radbuzou a dále i v Nepomuku a u Švihova. Nevynecháme ani lokality, kde už byla sršeň asijská zachycena, tedy v plzeňské čtvrti Skvrňany, v Hrádku u Rokycan a u Rudné,“ říká Jan Walter ze Západočeského muzea v Plzni.

Pastí bude v rámci Plzeňského kraje rozmístěno až osmdesát a budou se o ně starat konkrétní včelaři. Návnadou bude směs sladkého sirupu nebo medu a alkoholu v poměru 1:1.

Zdroj: Bouda Pavel

„Ten alkohol je tam důležitý, protože funguje repelentně na některé druhy hmyzu jako včely nebo čmeláky. A připomínám, že nejde o pasti, které by sršně měly hubit. Pokud sršeň v pasti najdeme, vypustíme ji a pokusíme se díky ní zjistit trasu k sršnímu hnízdu,“ dodává Jan Walter.

Stále platí, že případný výskyt podezřelého hmyzu podobného sršním asijským by měli lidé zaslat co nejdříve na emailovou adresu invaznidruhy@nature.cz nebo navštívit stránku Najdije.cz, jejíž součástí je nově i aplikace NAHLAŠ SRŠNĚ, kterou si lze pomocí uvedených QR kódů stáhnout. Hlášení je dobré doplnit přesnějším popisem a fotografií, aby se vyloučila záměna s jiným druhem hmyzu.