Více než tisíc lidí přivítalo v úterý po poledni u pomníku Díky, Ameriko! delegaci amerických vojáků. Mnozí neskrývali dojetí, v rukou drželi americké vlaječky a vojákům tleskali. Rovněž před radnicí, kde přijal vojáky NATO primátor se sešly stovky Plzeňanů. „Nemohu tu nebýt, je to krásné," řekla Plzeňanka Alena Čechová.

„Moji rodiče se na to dívají shora. Moje máma a její rodina v Soběsukách ubytovala při osvobození před 70 lety dědy těchto dnešních vojáků. Přivezli sem svobodu a kvůli tomu jsem tu dnes i já," řekl Deníku dojatý Milan Trojánek.

Delegaci patnácti vojáků z konvoje Dragoon Ride, který projíždí Českem doprovodil do Plzně velvyslanec USA v ČR Andrew Schapiro a také kardinál Dominik Duka. „Vidět to, že Češi jsou nakloněni myšlence NATO a podporují USA, je pěkné. Ale vidět to v Plzni, to nelze ani popsat. Tady je to vždycky nejvýraznější," řekl velvyslanec. Velitel konvoje Timothy Paymet dodal, že přijetí v Plzni je úžasné.

Pro kardinála Duku to byla nejen společenská, ale i osobní záležitost. V Plzni byl za totality vězněn, pracoval tu i ve Škodovce. „Plzeň opět nezklamala," řekl kardinál ke stovkám lidí, kteří včera přišli Američany pozdravit.

U morového sloupu před radnicí se sešlo i několik odpůrců amerického konvoje, kteří kritizovali demonstraci americké vojenské síly. Lidé je ale ke slovu téměř nepustili. „Studuješ?" ptal se starší muž s americkou vlaječkou mladíka, který Američanům hlasitě nadával. Když přitakal, doporučil mu, ať tedy mlčí. „Kdyby tu tenkrát a teď Američané nebyli, tak bys nestudoval," dodal. Drobné potyčky mezi oběma stranami, tu řešil policejní antikonfliktní tým.

„Víme, že je tady pátá kolona a víme, že zasedá i v parlamentu. Pamatuji si, když jsem zde dělal ve Škodovce, tak se dětem říkalo, že Plzeň osvobodili sovětští vojáci v amerických uniformách. Myslím, že někdo by se měl omluvit za to, že podváděl. Musí si uvědomit, že naši lidé znají historickou pravdu o druhé světové válce," řekl Duka.

Američany přijeli před radnici podpořit také motorkáři na amerických strojích Harley-Davidson, kteří tudy projeli za hlasitého troubení.

Podle primátora Martina Zrzaveckého (ČSSD) byla včerejší akce předvojem květnových oslav letos 70. výročí osvobození Plzně americkou a belgickou armádou. „Průjezd konvoje jasně ukázal, jaký je vztah Čechů k americké armádě a k podpoře sil NATO. O to silnější je vztah Plzně k americkým vojákům a jejich historii," uvedl primátor.

Proč jste přišli vítat Američany?

Pavel Šrámek, poslanec ANO 2011 - Podporuji průjezd americké armády přes naši zemi nejen jako konvoj armády vracející se z Baltských zemí, ale především jako symbol naší příslušnosti k euroatlantické kultuře. Účast při položení věnců u pomníku pokládám za svoji povinnost. Je to však jen málo za to, co pro nás Američané udělali v Plzni i v celém regionu západně od tzv. demarkační čáry.

Karel Syka, Pravá volba pro Plzeň - Je milé přivítat v Plzni americkou armádu, která se zasloužila o osvobození Plzně.

Pavel Stelzer, Plz. aliance - Jsme tu proto, abychom si připomněli slavné dny, které nám přinesly svobodu. Doufám, že nám Američané nadále dokážou svobodu udržet.

Americké vojáky v Plzni jsme sledovali on-line - více ZDE.