Jeho manželka navštíví pivovar Chodovar, Dětský domov Čtyřlístek v Plané a 3D planetárium v Plzni.

„Už se těším, s prezidentem máme korektní vztahy," prohlásil hejtman Václav Šlajs, který s Milošem Zemanem stráví celé tři dny. Zatímco loni od hejtmanství dostala hlava státu velký artefakt Štít vyrobený ze starého auta výtvarníkem Benediktem Tolarem, letos je přichystán menší dar. Pozornost si dnes z Krajského úřadu odveze i Ivana Zemanová. „Co to je, si ale nechám pro sebe, ať je to opravdu překvapení," řekl Šlajs.

Štít, o němž Miloš Zeman loni prohlásil, že jej použije na obranu proti novinářům, neboť proti politikům se ubrání sám, je podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka deponován v Pražském hradu. „Zde se koná valná většina rozhovorů s novináři, takže je Štít nablízku na tom správném místě," podotkl Ovčáček.

Tradiční součástí prezidentské návštěvy bývá podpis do pamětní knihy, předání daru a také dekorování praporu města či obce prezidentskou stuhou. Město Plzeň a Plzeňský kraj ale stuhu nedostane, Miloš Zeman ji na městský a krajský prapor připevnil už loni. A druhá stuha se neuděluje. „Pan prezident ji bude dávat tam, kde ještě není," potvrdil Milan Kozel z Krajského úřadu, který má návštěvu hlavy státu na starosti. Hejtmanství má praporů několik, ten s prezidentskou stuhou je sice v budově Krajského úřadu, ale není běžně k vidění.

Modrou pamětní stuhou s červenobílým lemováním a zlatým nápisem Prezident republiky Miloš Zeman letos dostanou Holýšov, Domažlice, Kostelec na Tachovsku, Stříbro, Nýřany a Kralovice.

Hejtman Václav Šlajs se chystá hlavu státu oslovit například ve věci letiště v Líních, o něž kraj projevil zájem a které je dnes ve vlastnictví armády. „Bude to jedno z témat. Prezident je vrchním velitelem armády a z této pozice by mohl promluvit s ministrem obrany Martinem Stropnickým," řekl Deníku Šlajs.