Omluvila se bývalé umělecké ředitelce projektu Evropské hlavní město kultury Yvoně Kreuzmannové, a dokonce jí vyplácí odstupné. Kreuzmannová poté prohlásila, že se vrací zpět do programu a navíc zastavila soudní spory, které proti Plzni rozjela.

„Dohodli jsme se, že všechny soudní spory skončíme. Souhlasila jsem za dvou podmínek, tou první je veřejná omluva, tou druhou základní odškodné pro mě, což schválila správní rada," řekla Deníku Kreuzmannová. Dodala, že jde o tři platy ve výši, kterou měla v Plzni nasmlouvanou.

Kreuzmannová ve společnosti Plzeň 2015 skončila poté, co se vesla ujal Tomáš Froyda. Ten měl výhrady právě k její smlouvě i výši odměn. Oficiálně odůvodňovala kulturní organizace konec spolupráce odlišnými pohledy na další směřování projektu. Kreuzmannová tvrdila, že skončila na politickou objednávku a její osoba byla pošpiněna pomluvami. Na své kolegy podala trestní oznámení.

Společnost Plzeň 2015 dnes zve Kreuzmannovou k další spolupráci. „Plzeň 2015 vyslovuje omluvu Yvonně Kreuzmannové za způsob, jakým byla ukončena její spolupráce se společností a za šíření nepravdivých informací o její osobě. Hluboce litujeme událostí, které nastaly na přelomu let 2011 a 2012 a znemožnily její další práci na projektu," uvedla mluvčí společnosti Mirka Reifová.

Podle Jiřího Sulženka, který za společnost dohodu s Kreuzmannovou uzavíral, měla bývalá umělecká šéfka zásadní podíl na získání titulu pro Plzeň. „Máme zájem využít jejích zkušeností přinejmenším v oblasti tanečního umění a mezinárodních uměleckých projektů," uvedl Sulženko.

Kreuzmannová stála u příprav projektu tři roky, pak se dostala do konfliktu s Froydou a také tehdejší šéfkou správní rady společnosti Marcelou Krejsovou (ODS). Sám Froyda skončil ke konci letošního ledna, dal přednost vedení Divadla Alfa. Společnost poté měla dva dočasně pověřené šéfy, od listopadu je v jejím čele Jiří Suchánek.