„Prokázal, že se látka do jeho těla dostala přičiněním jiné osoby, o čemž on sám nevěděl, a nemohl celou situaci nijak ovlivnit,“ uvedl svaz v tiskovém prohlášení.

Reakce Šefla? „Čekám na oficiální dopis od disciplinární komise,“ odbyl po úterním verdiktu komise otázku Deníku Jan Šefl.

Plavec plzeňské Slávie VŠ dodal, že nebude podávat trestní oznámení na osobu, kvůli níž se mu droga dostala do těla.

U českého rekordmana na 200 metrů motýlek dopingová kontrola naměřila 400 nanogramů kokainu. „Nikdy jsem nebral jakékoliv podpůrné prostředky, natož drogy. Test A byl pozitivní, tak jsem žádal o B test, který byl také pozitivní. Byl to pro mě šok a byl jsem z toho vyřízený,“ řekl v pondělí večer Deníku Šefl.

Na konci listopadu chyběl kvůli obvinění z dopingu na Zimním mistrovství České republiky v Plzni a nemohl splnit limit pro evropský šampionát v krátkém bazénu v Kodani.

V úterý před disciplinární komisí svazu i zástupcem Antidopingového výboru ČR Janem Chlumským Šeflův právní zástupce prokázal, že sedmadvacetiletý motýlkář na nálezu kokainu nenesl vinu. V opačném případě mu hrozil až čtyřletý zákaz činnosti. Kokain je na seznamu zakázaných látek mezi stimulanty.

„Množství kokainu odpovídalo zhruba čtvrt nehtu s účinky kávy,“ prozradil Šefl.