Když se dožadoval desátého piva, požádala jej obsluha o zaplacení stávajícího účtu.

V tu chvíli se muž začal kroutit. „Nakonec z něj vypadlo, že nemá ani korunu. Nikdy tu nebyl, takže jsme ho nikdo neznal," řekla nám servírka zmíněné restaurace.

Zavolala proto městské strážníky. Ti na místo dorazili, s už docela opilým hostem sepsali protokol a propustili jej. „Nám řekli, že se máme obrátit na soud. Nic jiného nevyřešili," podotkla servírka.

To je ovšem podle slov mluvčí plzeňské městské policie Jany Pužmanové běžná praxe. „Když dotyčný neztropí v hospodě žádnou výtržnost a jedná se pouze o nezaplacení útraty, odkazujeme poškozeného na občanskoprávní řízení k soudu," dodala Pužmanová.

K tomu ovšem v drtivé většině případů ani nedojde. Ze své praxe si takový případ před soudem nepamatuje ani předseda plzeňského okresního soudu Jiří Levý. Většina hostinských prý nad tím mávne rukou a žalobu ani nepodá. „Kdyby se tak stalo, výsledkem by mohlo být nařízení uhradit dlužnou částku plus úroky," uvedl předseda soudu. Dlužník zároveň musí počítat i se soudními výlohami, které mnohdy přesáhnou celou útratu. „Nejlevnější soudní poplatek činí osm set korun, v nejčastějších případech je ale tisíc korun," dodal Levý.