„To chceš jet autem?“ diví se mladý hlas. „Hele, v klidu,“ odpovídá jiný, na první poslech opilý. „Čím víc piju, tím líp jezdim,“ chvástá se.
Pak se ozve motor, skřípění brzd, rány, výkřiky. Na závěr strohé zpravodajské hlášení o tom, že opilý řidič způsobil tragickou nehodu.

Plzeňští policisté včera zahájili preventivní kampaň Piješ. Řídíš. Zabíjíš. Tři různé rozhlasové spoty a tři plakáty reagují na pochmurné dopravní statistiky letošního roku, kdy při 2021 dopravních nehodách během sedmi měsíců zemřelo 34 lidí. Kampaň upozorňuje, že velkým problémem na silnicích je alkohol a míří nejen a řidiče, kteří si za volant sednou opilí, ale také na jejich spolujezdce, kteří o tom vědí. „Chceme docílit toho, aby lidé alkohol za volantem netolerovali,“ řekla policejní mluvčí Martina Korandová s tím, že opilí řidiči nejčastěji nadýchají 1,5 promile a více.

Kampaň vznikla ve spolupráci policie a města Plzně, dotací přispěl Plzeňský kraj. „Spoty se objeví ve vytipovaných rádiích, plakáty v obchodních centrech, na čerpacích stanicích, v autoškolách, na zastávkách MHD,“ řekl vedoucí plzeňského Odboru bezpečnosti a prevence kriminality Aleš Průša.

Piješ. Řídíš. Zabíjíš. se objeví také na facebooku i na YouTube, aby se dostaly do povědomí i mladým lidem, kterých se téma alkoholu za volantem týká stejně jako ostřílených šoférů. „Právě teď je doba posledních prázdninových večírků, nástup školního roku je vždy rizikový,“ uvedl šéf krajských dopravních policistů Vladimír Toman.

Rádia budou spoty vysílat 14 dní a znovu je nasadí před Vánoci.