Finanční prostředky na kotlíkové dotace v Plzeňském kraji byly hned první den podávání žádostí vyčerpány. 230 milionů korun si rozdělí 1984 vlastníků nemovitostí. Žadatelé ale museli být trpěliví. Systém se kvůli přetížení zpomalil, webové stránky padaly a uživatelé marně klikali. Podání žádostí se tak mnohým značně komplikovalo.

Třeba pan Karel z Klatovska žádost dokázal odeslat až těsně před polednem. „Přihlásil jsem se raději včas, což před osmou ranní šlo bez problémů. Jenže úderem osmé hodiny stránky přestaly fungovat. Když už jsem se probojoval do formuláře, stejně to po některém z kroků vypadlo. Jen pak svítila chybová hláška. Nakonec se mi to povedlo ve tři čtvrtě na dvanáct,“ řekl Karel, který si chce v rámci třetí vlny dotací pořídit plynový kotel.

PRVOTNÍ KOLAPS

Podle mluvčího Krajského úřadu Reného Zeithamla způsobilo dopolední výpadek přetížení. „Systém se zpomalil, protože se lidé přihlašovali znovu a znovu,“ okomentoval situaci Zeithaml.

Vedení kraje odmítlo, že by za prvotním kolapsem stály firmy, využívající podvodné roboty, tedy programy, které dokážou v několika vteřinách hromadně odesílat žádosti na úřady. Právě s nimi před týdnem podle všeho bojovali v Jihočeském kraji. „V Plzeňském kraji byly dotace úspěšně vyčerpány. Na hrozbu robotů a přetížení jsme byli připraveni. Dokonce jsme provedli zátěžové testy,“ upozornila radní pro životní prostředí Radka Trylčová.

Ministerstvo životního prostředí přesto upozornilo, že proces podávání žádostí ještě prověří. „Zatím takové informace nemáme. Pokud by se ale zjistilo, že byli někteří žadatelé diskriminováni, celý proces podání žádostí bychom vyhodnotili a rozhodli o dalším postupu,“ sdělila tisková mluvčí Ministerstva životního prostředí ČR Dominika Pospíšilová.

Lidé, na které se ve výzvě nedostalo, mají stále ještě šanci dotaci získat z tzv. Zásobníku. Do něj poputují žádosti podané po vyčerpání alokace a finance z něj budou využity v případě vyřazení žádostí nesplňujících podmínky v předešlé výzvě.

ZÁKAZ STARÝCH KOTLŮ

Vedení kraje bylo s průběhem podávání žádostí spokojeno i přes prvotní komplikace. Kraj také kvituje, že finance byly vyčerpány během několika hodin. „Domnívám se, že enormní zájem vyvolal fakt, že od roku 2022 bude zakázáno vytápět domy pomocí kotlů s první a druhou emisní třídou,“ vysvětlila Trylčová.

Třetí a zároveň poslední vlna financí z dotačního titulu Pořízení ekologického vytápění v domácnostech je určena pro vlastníky rodinných domů, kteří je vytápějí kotli emisní třídy 1 nebo 2. Cílem je zlepšit ovzduší.