Tvrdé opěradlo spolujezdce? Malý kufr? Tyto potíže mohou mít i velmi kuriózní vysvětlení. V místech totiž překáží speciální skrýše, ve kterých obchodníci převážejí nelegální zboží. Poslední případy chebských celníků ukazují, že se tomuto fenoménu lze bránit snad jen důslednými kontrolami.

Mluvčí Celního ředitelství Plzeň Jitka Blahutová potvrdila, že je odhalování padělků při dopravních kontrolách velmi náročné. „Ve vozidlech jsou často vybudované speciální schránky na ukrytí zboží,“ potvrdila. I přesto se ale mohou chebští celníci pochlubit hned několika čerstvými úspěchy. Například ve Staré Vodě se jim podařilo objevit při kontrole osobního auta padělaná CD a DVD za milion korun. Falza byla schovaná za zadními sedadly. „Úkryt, který bylo možné objevit jen po odklopení zadních sedadel, kontrolující celník našel po bližší prohlídce, jelikož mu byla podezřelá nová potahová látka v zavazadlovém prostoru vozidla,“ uvedla mluvčí. „Případ se nadále šetří pro podezření z porušení autorského práva,“ sdělila s tím, že podezřelým je Vietnamec, který vozidlo řídil.

Někteří si ale se skrýšemi hlavu nelámou. Před několika dny zastavili chebští celníci vozidlo, které mělo plný kufr nezdaněných cigaret. „Únik na spotřební dani ze zajištěných cigaret byl vyčíslen na 230 tisíc korun,“ podotkla Jitka Blahutová. Jak dodala, celníci zajistili jak zboží, tak vozidlo. Pokud auto státu propadne, může posloužit výnos z jeho prodeje na úhradu uniklé spotřební daně.

Chebsko je tržnicemi s padělky proslulé, a to i přesto, že už nějaký čas nelze běžně kopie koupit. „Když se bavím s přáteli, popisují mi Cheb jako město prostitutek a nepoctivých trhovců,“ řekla vysokoškolačka Andrea Sládková z Chebu. „Snažím se jim vysvětlit, že se situace mění.“