Ten nyní vzniká na Fakultě umění a designu Ladislava Sutnara ZČU v Plzni, jež dlouhodobě usiluje o návrat designérova odkazu do jeho rodiště.

„Vše je možné díky výborné spolupráci se synem Ladislava Sutnara Radovanem, kterou jsme navázali v roce 2011,“ uvedl děkan fakulty Josef Mištera.

Bez svolení potomka, které navíc musel posvětit americký soud, by nebyl možný ani transport ostatků. „Rozhodnutí, zda přemístit ostatky otce a matky do Plzně, pro mě bylo relativně snadné. Vždy jsme si dělali starosti s tím, co se s nimi stane po mojí smrti,“ napsal Deníku Radoslav Sutnar, který žije ve Spojených státech a je designérovým posledním příbuzným. Zároveň připomněl, že Plzeň byla nejen otcovým rodištěm, ale také místem, kde poznal svoji manželku, oženil se a začal zde svoji kariéru.

Podobu náhrobku, který vzešel ze semestrální soutěže, fakulta zatím veřejně nepředstavila.

„Design náhrobku užívá otcovo typické S a drží se jeho dvou dogmat, kterými byla jednoduchost a motto: nejprve mysli, pak navrhuj,“ přiblížil Sutnar, který se podílel na výběru vítězného návrhu.

Definitivní zatím není ani místo, kde budou na ústředním hřbitově Sutnarovy ostatky uloženy. „Fakultě bylo pro vybudování čestného hrobu nabídnuto místo po levé straně kaple svatého Václava. Záleží teď na jejich rozhodnutí, zda jej přijmou,“ uvedl ředitel Správy hřbitovů a krematoria města Plzně Jiří Skala. Vybudování hrobu s pomníkem by mělo finančně podpořit také město. Radní na svém posledním jednání zastupitelům doporučili přispět na realizaci částkou 300 tisíc korun.

Ladislav Sutnar proslul designem užitkových předmětů, organizováním architektonických výstav, byl představitelem evropské funkcionalistické typografie. Roku 1939 byl pověřen realizací československé expozice na Světové výstavě v New Yorku. Kvůli nacistické okupaci se rozhodl zde zůstat a po únoru 1948 již jeho návrat domů nebyl možný. V USA se stal zakladatelem zcela nového oboru, a to designu informací.