„Pachatelé pod smyšlenými legendami telefonicky kontaktují důchodce, vydávají za jejich vnuka a chtějí půjčit peníze. Podvodníci vyhledají čísla na pevné telefonní linky a následně se pokouší přesvědčit starší osoby a využít jejich důvěřivosti. Další oblastí jsou krádeže finančních hotovostí, kdy pachatelé vnikli nebo byli vpuštěni do obydlí důchodců, z nichž někteří byli i okradeni,“ uvedla klatovská policejní mluvčí Dana Ladmanová.

DÁVAJÍ VYŠŠÍ CENY

Někdy podvodníci vystupují jako pracovníci energetických společností nebo nabízejí různé zboží. „Evidujeme i podvody spojené s opravou okapů na nemovitostech, výměnou dveří nebo zámků ve vchodových dveřích. Zaznamenali jsme i případy, kdy vyúčtování za provedené práce neodpovídalo kvalitě a rozsahu provedených prací a navíc bylo za neúměrnou cenu,“ informovala Ladmanová.

Ilustrační foto.
Auto srazilo přecházejícího chodce, musel pro něj vrtulník

Někdy podvodníci chtějí vyvolat soucit a žádají o pomoc, kdy řeknou smyšlený důvod své návštěvy – potřebují vodu k zapití léků, příbuzný je zraněný u dopravní nehody a podobně.

Nutné je ale případný podvod nahlásit včas a nebát se. „Případy, kdy se stal senior obětí trestného činu, bývají mnohdy oznamovány nejbližšími příbuznými a s časovou prodlevou, tím je znesnadněno pátrání po pachateli. Senioři po krádežích a podvodech projevují pocit studu a nechtějí o své zkušenosti s podvodníkem ani promluvit,“ upozornila Ladmanová.

Pachatelé neustále vymýšlení nové legendy, jak se dostat k cizím penězům.

Nemocnice Sušice. Ilustrační foto.
Nemocnici v Sušici chtějí zachránit s krajem