V lednu mu za to plzeňský okresní soud uložil dvouletou podmínku s tím, že když ji poruší, půjde na osm měsíců za mříže. Soudci mu zároveň na pět let zakázali činnost. Odvolací senát Krajského soudu v Plzni jeho trest ve středu zmírnil. Podmíněný trest potvrdil, ale zákaz činnosti snížil na tři roky.

Miloš Koller působil v loňském a předloňském roce jako technický dozor a koordinátor bezpečnosti práce během rekonstrukce fasády Církevního gymnázia v Plzni. O úplatek si podle zjištění soudu řekl už předloni v květnu rodinné štukatérské firmě Štuko Ars z Klatov, která opravu prováděla. Celkem měl chtít 40 tisíc korun. Když mu ale zástupce firmy jasně řekl, že mu nic nedá, začaly problémy.

Vše dospělo až k samému zastavení stavby, a to pro porušování bezpečnostních předpisů. Kontrolor viděl problém v lešení. Poté znovu kontaktoval jednatele klatovské firmy a o peníze „za nekomplikovaný průběh rekonstrukce" si nepřímo řekl podruhé.

Zástupce stavební firmy se ovšem ke Kollerově smůle spojil s policií. Se stavebním kontrolorem si poté na 15. dubna domluvil schůzku v jedné kavárně v obchodním centru Olympia v plzeňských Černicích a tam mu předal obálku se 40 tisíci korunami, které byly označené. Koller peníze bez okolků převzal a poté jej zatkli policisté.
Koller přitom za obě etapy vyinkasoval více než tři sta tisíc korun.

„Není zcela vyloučeno, že ty závady by mohly stavbu skutečně zastavit. Šlo o bezpečí pracovníků, ale i lidí, kteří tam procházeli. Ovšem je nesporné, že obžalovaný úplatek přijal, a o tom se tady bavíme. Měli jsme k dispozici audiozáznam a fotodokumentaci," řekl předseda Senátu Pravoslav Polák.

Zákaz činnosti spočívá v tom, že Koller nesmí vykonávat technický dozor požadovaný u veřejných zakázek, uplatnění v budoucnu najde jen jako stavební dozor na klasické stavbě.