„V této oblasti jsou vesměs běžné druhy motýlů lučních biotopů. Viděli jsme okáče lučního a modráska jehlicového, což jsou jedni z nejběžnějších motýlů v České republice. Pěkní byli také bělásci ovocní. Je to krásný vznosný motýl, ale netrénované oko si může ho splést s bělokřídlecem lučním, který vypadá do jisté míry podobně, ale rozdíly tam jsou,“ sdělila Deníku Zuzana Blažková. Dalšími živočichy na loukách byly i můry, tedy zástupci skupiny nočních motýlů. „Ne všechno, co létá ve dne, je denní motýl. Řada takzvaných nočních motýlů je aktivní i ve dne, jako například bělokřídlec luční, kterého jsme dnes potkávali po cestě,“ podotkla zooložka, která se v nyní věnuje právě mapování motýlů.

Vycházka po loukách v okolí Svaté Kateřiny se konala v rámci akcí Pojďte s námi do přírody, na jejichž organizaci se podílí zmiňovaná správa CHKO Český les.

Další z výletů opět zavede zájemce na pozorování motýlů, a to do bývalého Horšína. Sraz je v sobotu 20. června v 9 hodin západně od osady Ostrov u Mutěnína na žluté turistické značce u rozcestníku Pod Kamencem. Jde o jednu z nejhezčích motýlích lokalit Českého lesa a organizátoři doporučují vhodnou obuv do místy podmáčeného terénu.