„Udržet školu je pro nás finančně náročné. Víme, že za ty peníze, které investujeme rok co rok do provozu školy, by se dalo udělat v našich obcích spousty věcí. Jsme malou obcí a peněz se nedostává. Přesto je ale naší prioritou udržet mladé v obci. Myslíme si totiž, že tím, že tady děti chodí do školy, že si tady zvyknou a naučí se to tu mít rády. A hlavně, bez školy není obec a není život," říká starostka Čachrova Jana Kocurová.
Škola dostává od Plzeňského kraje peníze na mzdy. Městys Čachrov ze svého rozpočtu pak přispívá částkou 1,6 milionu korun na provoz a mzdy zaměstnanců.
„Pokud si prohlédnete naší školu, zjistíte, že se nemáme vůbec za co stydět. Máme sice nejmenší školu počtem žáků, ale s velkou budovou, funkční školní kuchyni, tělocvičnou, školní družinou. Děti tu mají dobré zázemí, jsou v klidu, mohou využívat zahradu, vyjdou ven a jsou v krásné šumavské přírodě. Stěžovat si nemohou ani na vybavení," pokračuje starostka obce.
Proto, že má Čachrov ve škole jen tak malý počet dětí, může si škola dovolit pořizovat žákům zcela zdarma nové učebnice.
„K dispozici mají interaktivní tabule, počítače s připojením na internet a hlavně, máme tady z dob, kdy ve škole byl i druhý stupeň, který skončil před čtyřmi lety, plně vybavené kabinety s pomůckami pro výuku," vysvětluje ředitel školy Petr Jansa.
„Výuka všech dětí probíhá v jedné třídě a skoro co žák, tak jiný vzdělávací program. Hledáme proto při výuce taková témata, která zaujmou jak prvňáčka, tak páťáka. Naše výuka na Čachrově probíhá formou her a soutěží a myslím, že to děti baví. A hlavně, máme tady to, co určitě nikde nemají. Každý žák tu má svoji moderní koloběžku, kterou využíváme pro společné výlety do přírody," pokračuje ředitel.
Do školy v Čachrově přivedla 3. září svoji dceru i Martina Pangerlová. Malá Pavlinka je tam letos jediným prvňáčkem.
„Já v Čachrově do školy také chodila, a tak jsem ráda, že sem může chodit i moje dcera. Když tady chodíte a vidíte, co všechno dnes děti mají k dispozici, nejraději bych si to s ní vyměnila," řekla maminka. Ta je ráda, že škola v Čachrově funguje a že ji obec drží i přes finanční náročnost.
Stejný názor má i Zuzana Heřmánková. I ta je ráda, že se škola v obci drží. Proto se rozhodla, že ji pomůže, a zakoupila pro jedinou letošní prvňačku veškeré školní potřeby místo zrušeného „pastelkovného".