Udržované Škody 100, nablýskaná „erka", ale i vytuněné octavie, upravené felicie, to vše i mnoho dalšího se sjelo na podzimní sraz škodovek, který se konal o tomto víkendu v Běšinech.

„Na podzimním srazu jsme měli 156 automobilů od těch nejstarších, jako byla Felicie Cabrio, až po nejnovější Škoda Citigo. Návštěvníci tam mohli vidět tisícovky, stovky, erka, favority, felicie, prostě vše, co Škodovka do teď vyrobila. Jelikož nám úplně nepřálo počasí, tak přijel o něco menší počet škodováků než na předešlé srazy," informoval organizátor akce Roman Schavel.

Všichni, kdo přijeli předvést svůj skvost, se mohli zúčastnit doprovodných soutěží, jako například soutěže O nejhezčí auto, O železného škodováka, kde museli závodníci běhat v gumách, pak s naloženým kolečkem a pak po tom všem navléknout nit do jehly. Dále se vybíral vůz s nejhlasitějším výfukem a nejhlasitější aparaturou. V pravé poledne odstartoval závod, kdy se jela rychlostní jízda Úloh – Rajské a pak Koráb. „Trasa Úloh – Rajské se jela dvakrát a Koráb třikrát. Když všechny posádky dojely, tak jsme vyhlásili vítěze. Závod vyhrál Jiří Terš mladší z Klatov, na druhém místě byl Jan Freit a na třetím Roman Kovář. Všechny výsledkové listiny si mohou zájemci přečíst na našich stránkách," sdělil Schavel.

Jedním z účastníků, který se přijel pochlubit svou nablýskanou Škodou 110 R, byl Roman Khaur z Plzně. „Teď přesně nevím, ale už jsem zde asi pošesté nebo posedmé. Mám Škodu 110 R, k tomu asi není co dodat více, rok 1974. Pracoval jsem na její opravě tři roky. Víceméně jsem ji ani neupravoval, jsou tam širší nápravy ze Škody 120 M, motor je originál. Snažil jsem se co nejvíce zachovat vše v originále," řekl Deníku Khaur.

Přiznal, že údržba těchto starších automobilů je náročná. „Některé náhradní díly už je složitější sehnat, například gumy do oken jdou horkotěžko. Zkouším to přes internet. Chce to hodně znát kontakty. Tady na srazu náhradní díly nesháním, mám svoje zdroje. Sem jezdím jen ukázat autíčko, popovídat s kamarády, pobavit se. Je to velice pěkný sraz, jezdím sem rád," uvedl Khaur.

Další akcí, na kterou se příznivci škodovek mohou těšit, je Rally ples, který se uskuteční 16. února v kulturním domě v Klatovech. „Už jsme dvakrát měli vyprodaný kulturní dům, takže se těšíme i na další ples. Uskuteční se tam opět vyhlášení vítězů celého ročníku. Hlavně se ale bude tancovat, pít a bavit se," pozval na ples Schavel.