Lidem se otevřou obě divadelní budovy a v obou ten den proběhnou premiéry. Ve Velkém divadle dýchne na příchozí atmosféra starověkého Říma, premiéru má balet Spartakus. „Ten bude za účasti aktérů představení doznívat i v přilehlých prostorách a vtiskne neobvyklý ráz interaktivním prohlídkám divadelního zákulisí," zve mluvčí DJKT Eva Ichová.

Tyto prohlídky nesou název Staň se na jednu noc divadelním otrokem, ale nejsou komentované. Ve foyer Velkého divadla je připraven živý hudební program.

Na Malé scéně Nového divadla v Jízdecké ulici se v sobotu od 19:30 hodin koná premiéra muzikálového koncertu Paměti vrby. Mimořádným hostem představení je Václav Noid Bárta. Po jeho skončení začnou komentované prohlídky v zákulisí nové budovy divadla. Otevřena budou obě foyer.

„Ve velkém sále i na Malé scéně bude opakovaně promítán krátký časosběrný dokument o stavbě Nového divadla. Na Malé scéně budou k zhlédnutí také zkrácené záznamy inscenací Divadla J. K. Tyla, " doplňuje Ichová. V obou budovách budou v provozu divadelní bufety, v Novém divadle i divadelní restaurace Za oponou.

Do evropského projektu Noc divadel, který se letos koná už po šesté, se připojí také několik nezávislých sdružení a spolků. V Dramacentru Husovka na Husově náměstí se mohou lidé přijít podívat na studentské divadlo, koncert plzeňské art-jazz rockové kapely či skoro-scénické veřejné čtení. Na programu jsou představení O Dolfíčkovi a Vlastě (tragikomický pohled na osobní situace člověka uprostřed velkých dějin) a Vaňku, člověče! (pokus ověřit životnost témat i poetiky aktovek Václava Havla).

„Program začíná v 19 hodin společným potleskem, který se rozezní všemi zúčastněnými městy," uvedla koordinátorka akce v Husovce Barbora Schneiderová.

K Noci divadel se připojil i festival Manětínský divadelní podzim.

Prohlídky:
Ve Velkém i Novém divadle se uskuteční vždy po devíti prohlídkách, kapacita je 10 (Velké divadlo) a 15 lidí (Nové divadlo). Rezervace se začnou v obou divadlech vydávat ve 21:15 hodin – vždy u pokladny daného divadla
Časy prohlídek: 21:30, 21:45, 22:00, 22:15, 22:30, 22:45, 23:00, 23:15 a 23:30 hodin.