Veškerá jednání s hnutím ANO, vítězem krajských voleb, ukončil blok STAN a Pirátů a o možné koalici s ním dál jednat nehodlá. Zaznělo to po sobotním prvním kole jednání STAN a Pirátů s ODS a TOP 09. Tyto strany se dohodly na dalším termínu setkání, které se uskuteční zítra odpoledne.

Hejtmanského postu se STAN a Piráti vzdali. „S hnutím ANO jsme ukončili veškerá jednání, o čemž jsme informovali jak ODS a TOP 09, tak hnutí ANO. Postu hejtmana jsme se vzdali. Zároveň jsme se dohodli na možném složení krajské rady, kdy blok STAN a Piráti by měl v radě pět lidí a ODS s TOP 09 by měl čtyři radní, tedy i s hejtmanem,“ řekl lídr Pirátů Rudolf Špoták.

Po sobotním setkání STAN s ODS proběhlo ještě jednání zástupců ODS a TOP 09 s hnutím ANO. Podle lídra ANO Romana Zarzyckého bude hnutí na hejtmanském postu trvat. Jak dále řekl, v následujících dnech může jedna či druhá strana jednání znovu svolat. „Termín není dán,“ sdělil Zarzycký.

Poslanec a primátor Plzně Martin Baxa (ODS) uvedl, že hnutí ANO předložilo ODS s TOP 09 návrh, ve kterém trvá na pozici hejtmana, což však není v souladu se základní vyjednávací strategií koalice ODS-TOP 09. „A proto další jednání s hnutím ANO pokračovat nebudou,“ napsal primátor na Facebooku.