Ve hře jsou nyní dvě lokality. Vedle České republiky může výroba vzniknout v Polsku. Deníku to řekl hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták.

Studie, jaké dopady by měla mít výroba na region, zatím dle jeho slov nevznikla. „Od ministerstva průmyslu a obchodu jsme nedostali podklady. Projekt má celostátní význam, který si jako svou prioritu vyčlenila vláda. Ta je zatím jediným subjektem, kdo ke gigafactory přijímá jakékoli usnesení. Kraj v tom hraje standardní úlohu, jako by šlo o jakoukoli jinou investici v kraji,“ uvedl Špoták.

Nadšenci ze spolku Classic Trainers pozvali návštěvníky do hangáru na letišti v Líních.
Hangár 3 na letišti v Líních ukrývá letecké unikáty, podívejte se

Mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Marek Vošahlík sdělil, že veškeré dostupné informace resort zástupcům kraje poskytuje. „Pokud budou potřeba další data, ať už od ministerstva, investora či jiných subjektů, udělá ministerstvo maximum pro jejich zajištění,“ řekl Vošahlík.

Minulý čtvrtek dalo zastupitelstvo Plzně radě města za úkol, aby informovala vládu, že město výstavbu továrny v Líních nepodporuje. „Dále také zastupitelé uložili Radě města Plzně, aby činila veškeré kroky k získání relevantních informací k projektu gigafactory,“ doplnila mluvčí plzeňského magistrátu Eva Barborková.

Čeští turisté rádi jezdí i do Bavorského lesa, vyhledávaným cílem je i Malé Javorské jezero. Teď se ale budou muset výletníci smířit s tím, že se bude platit za parkování i tam, kde bylo dosud zdarma.
V Německu budou turisté platit, na Šumavě hledají jinou cestu

Primátor Plzně Roman Zarzycký odhaduje, že firma na Plzeňsku nevznikne, zároveň argumentuje tím, že region tak velkého zaměstnavatele nepotřebuje. „Buď by musely zradit obce, nebo by musela vláda rozhodnout ve zrychleném řízení. Proč sem budeme tahat čtyři tisíce pracovníků, kteří tu nejsou potřeba?,“ poznamenal Zarzycký.

Většina dotčených pozemků na čtyřsethektarové ploše je podle náměstka kraje pro dopravu Pavla Čížka státních, tudíž stát může říci, jak s nimi naloží. Vlastníky zbylých pozemků jsou obce, kraji patří jen 77 metrů čtverečních silnice. „Kdyby padlo rozhodnutí, že tu gigafactory vznikne, zadá kraj dopadovou studii i pro širší území. Cílem je, aby to případně nezatížilo silnice v okolí,“ dodal.