Příchod nového roku oslaví bez sváteční pyrotechnické show v Tachově, Boru či Černošíně. Naposledy vstoupí tradičním ohňostrojem do nového roku v Chodové Plané. Světlice zde vyletí do vzduchu půl hodiny poté, co hodiny odbijí konec roku 2023. „Tentokrát snad občany potěší ještě klasický ohňostroj s výbuchy, v budoucnu už počítáme s videomappingem nebo ohnivou show,“ uvedl Luboš Hlačík, starosta městysu. Právě novoroční ohnivou show přivítají rok 2024 v Plané na náměstí u Kinanekina. V 18 hodin se s ní představí umělecký soubor Blackout Paradox.

Přehlídka kontrolované zábavní pyrotechniky vypukne 1. ledna v 17 hodin tradičně na náměstí ve Stříbře. „Ohňostroj bude tradiční, tichý ohňostroj v podmínkách našeho města není z důvodu bezpečnosti vhodný. Dle dodavatele je třeba tichý ohňostroj odpalovat z výšky, aby nedošlo k ohrožení majetku a osob. Obyvatelé ve městě jsou na novoroční světelnou show zvyklí a stojí o ni. Problém není jedenkrát za rok ohňostroj města, o který lidé na rozdíl od videomappingu stojí. Problém jsou nekontrolované ohňostroje, které odpalují lidé od silvestra do Nového roku,“ říká Karel Lukeš, místostarosta města Stříbro.

„Na novoroční ohňostroj se každý rok moc těším. Je to příležitost potkat známé, připít si novoročním punčem. Ohňostroj je tady u nás ve Stříbře vždy nádherný. Vůbec organizované ohňostroje jsou krásné, jsou hlášené dopředu a lidé na ně mohou svoje mazlíky připravit. Trvají pár minut. Ale velmi mi vadí, když při silvestru si každý jde bouchnout svoji petardu. Začíná to často už v 17 hodin a končí většinou až po druhé ranní,“ vyjádřila svůj názor Jana Miltová ze Stříbra. „Ohňostroj jsem vždy měla ráda, ale postupem času se můj názor mění. Hlavně s ohledem na zvířata. Máme doma několik psů. Ti se sice vysloveně nebojí, ale velké rány jim vadí, proto jsme vždy s nimi. Znám ale i psy kamarádů, kteří z toho mají opravdu trauma. A to nemluvím o venkovních psech, kočkách a dalších zvířatech, co musí prožívat. On jeden ohňostroj by se dal vydržet, ale to, že bouchají petardy a ohňostroje už od odpoledne až do noci, to je strašné. Ale bohužel tohle je o lidech,“ říká Jana Kožnarová ze Stříbra.

Chvíli poté, co skončí pyrotechnická show ve Stříbře, vypukne další v Kladrubech, kam každoročně přejíždí mnoho stříbrských obyvatel užít si další dávku světelných efektů a připojují se i obyvatelé z okolních obcí. Tam začíná ohňostroj na Nový rok v 18 hodin. „Bude se stejným průběhem jako dosud, tradiční ohňostroj se zvukovými efekty za zvuků hudby,“ uvedla Hana Floriánová, starostka Kladrub.