Lidé, kteří si pořizují roční předplatné pro cestování veřejnou dopravou v Plzni, čeká novinka. Dosud si totiž mohli koupit roční předplatné pouze s platností od 1. ledna na 380 dnů, ale od nového roku je to jinak. Roční předplatné (na 365 dnů) si už mohou koupit s libovolným počátkem platnosti. „V minulosti jsme zaregistrovali náměty ze strany cestujících právě na toto téma," vysvětlila Kateřina Fránová z Plzeňských městských dopravních podniků.

Čistě teoreticky šlo i před touto novinkou koupit roční jízdné kterýkoliv den v roce, ale vždy se začátkem platnosti od 1. ledna daného roku. Kupovat tedy roční permanentku v březnu nebo později se nevyplatilo.

Zavedení pohyblivého data je sice příjemnou změnou, ale na druhou stranu přijdou cestující o proplacených prvních 15 dní v lednu. To jim dosud ještě ´dobíhala´ stará permanentka, od příštího roku to ale neplatí.

O povinnosti seniorů nad 70 let mít pro jízdu zdarma Plzeňskou kartu s nahraným bezplatným tarifem „Důchodce nad 70 let" jsme už několikrát informovali. Změna znamená, že pro bezplatnou přepravu už nebude seniorům stačit občanský průkaz.

Zdarma mohou dál jezdit držitelé průkazů ZTP a ZTP/P, prokazovat se budou právě tímto průkazem a Plzeňskou kartu ve vozech PMDP nepotřebují. Zdarma jezdí nově od ledna 2016 držitelé zlatých Janského plaket. I oni ale musejí mít Plzeňskou kartu s nahraným bezplatným tarifem „Dárce krve".

Jízdenku budou muset mít nově i velká zvířata. Pokud se majiteli nevejdou do schránky o velikosti 25x40x60 cm, bude za ně revizor požadovat doklad na poloviční jízdné.

Někteří lidé se vážně ptají, zda nebudou potřebovat k dopravě Plzeňskou kartu právě i zvířata. Odpověď z Plzeňských městských dopravních podniků zní: „Nebudou.

Změny od roku 2016

• Roční (365 dnů) a půlroční (183 dnů) předplatné lze pořídit s libovolným počátkem platnosti. Cestující si může koupit uvedené předplatné kterýkoli den v roce.
• Děti od 6 do 15 let budou platit místo dosavadních 50 % z plnocenné částky pouze 37,5 %.
• Senioři nad 70 let potřebují k jízdě zdarma Plzeňskou kartu, nově jezdí zdarma i držitelé zlaté Janského plakety. • Poloviční jízdenku potřebují od ledna také velká zvířata.