Šest desítek nahlášených škod za celkem 1,5 milionu korun eviduje Česká pojišťovna k pondělní desáté hodině dopolední. "Počet škod bude samozřejmě narůstat s tím, jak se lidé postupně vzpamatovávají, začínají sčítat škody a kontaktovat pojišťovnu. Pro zajímavost uvádím, že dnes evidujeme desetinásobný nárůst hovorů na naši zákaznickou linku," konstatovala tisková mluvčí České pojišťovny Ivana Buriánková.

V pondělí v půl čtvrté odpoledne bylo zhruba ještě 1 300 domácností bez elektrického proudu. ČEZ evidoval 20 poruch na vedení vysokého napětí. Nejvíce bylo postiženo Domažlicko, dále Tachovsko, severní a jižní Plzeňsko a Klatovsko. "Naši technici i pracovníci externích firem intenzivně pracují na odstraňování poruch. Vyhlášený kalamitní stav stále pokračuje," uvedla mluvčí ČEZu Michaela Jirovcová. 

V pondělí od půl sedmé až do večera hasiči po celém kraji likvidovali dozvuky nedělního nepříznivého počasí. V Heyrovského ulici v Plzni před osmou hodinou ráno padl na střechu základní školy strom. Budova školy nebyla poškozena, vše se obešlo bez zranění. Už v půl déváté tak seděli žáci zpět ve svých lavicích. V Radobyčické ulici v Plzni nedaleko hřbitova po deváté hodině hasiči odstraňovali padlý strom na karavan. Nechyběly ani zásahy u poškozených sloupů elektrického a telefonního vedení.

Na hlavním tahu mezi Chebem a Plzní v noci nejezdily vlaky, provoz byl v devět hodin ráno opět obnoven. 

V neděli se nezastavili

Vichřice zasáhla kraj v neděli po půl třetí ráno. První strom, který vyjeli hasiči odstranit, padl přes silnici u obce Mchov na Tachovsku.

"Největší nápor pak zaznamenali hasiči v době mezi 9 a 11 hodinou dopoledne. V tuto dobu vyhlašovalo operační středisko poplach jednotkám častěji než jednou za minutu. Počet řešených událostí začal pomalu klesat kolem druhé hodiny odpoledne a teprve až v pozdních večerních hodinách se situace v Plzeňském kraji uklidnila," informovala mluvčí krajských hasičů Pavla Jakoubková, s tím že od dvaadvacáté do šestý hodiny ranní nebyl ani jeden výjezd. 

Během neděle řešili hasiči bezmála 500 událostí, které vichřice zavinila. Nejvíce práce měli na Klatovsku. "Na Tachovsko připadlo asi 20 % zásahů, na Domažlicko a Plzeň-město zhruba po 15 % a zbylé zásahy si rozdělili hasiči z Rokycanska, Plzně-severu a Plzně-jihu rovným dílem," upřesnila mluvčí hasičů. 

Nejčastěji hasiči odstraňovali ze silnic, chodníků a kolejí popadané stromy a polámané větve. Na mnoha místech se tak na čas zastavil provoz, dokonce i na dálnici D5. Do vyvráceného stromu narazil i vlak u Drahotína na Domažlicku. Provoz na železniční trati se zastavil a cestující odbavovaly autobusy náhradní dopravy. Stromy poškodily i řadu osobních aut. 

Stromy popadaly i na střechy budov. V Rokycanech padl strom na dřevěné stavení, v Blatnici na rodinný dům, v Bdeněvsi a Pňovanech na chatku, v Blovicích na Domov dětí, v Chotěšově na kostel a v Nýřanech na budovu ZŠ.

Vichřice polámala i ploty a přetrhala kabely vedení, jak elektrického tak telefonního. "Padaly i lampy veřejného osvětlení, např. v Plzni u Zoo a mostu Milenia, dále v Klatovech. U Lestkova silný vítr porazil dokonce i posed," vyjmenovala Jakoubková. Silný vítr poškodil v Plzni reklamní poutač.

Hasiči na mnoha místech zajišťovali uvolněné plechy na střechách domů například v Plzni na Borech, v Čechurově, na Doubravce, na náměstí Milady Horákové, Rokycanské i v samotném centru.

"Vichřice v Plzeňském kraji nebrala ohledy na majetek. Byla nelítostná a napáchala mnoho škod. Na lidských životech si však nevybrala jedinou oběť, všichni vyvázli ve zdraví," uzavřela Pavla Jakoubková.

Ani krajští záchranáři neměli službu bez komplikací. Na výjezdových základnách Modrava, Železná Ruda, Planá a Konstantinovy Lázně vypadl proud. "Hasiči na Modravu a do Železné Rudy přivezli agregáty," řekla Robin Šín ze záchranné služby.