Nabídka volných míst v kraji se prakticky nezměnila, lidé si mohou vybrat z více než 2400 příležitostí. V lednu by se měla podle Tomáše Moravce z krajské pobočky úřadu práce míra nezaměstnanosti opět zvýšit.

Ministerstvo práce přešlo od října na nový ukazatel míry nezaměstnanosti. Nově uvádí podíl nezaměstnaných vůči obyvatelstvu ve věku 15 až 64 let, zatímco dosavadní míra nezaměstnanosti poměřovala uchazeče o zaměstnání pouze k ekonomicky aktivním lidem. Na konci prosince měl nový ukazatel v Plzeňském kraji hodnotu 5,9 procenta a byl oproti listopadu o čtyři desetiny procentního bodu vyšší a meziročně o dvě desetiny vyšší. U mužů činil v prosinci 5,8 procenta a u žen 6,1 procenta.

Bez místa bylo v kraji k poslednímu prosinci 23.210 lidí, o 1909 více než v listopadu. Jsou to dosažitelní uchazeči, kteří mohou okamžitě nastoupit do práce. Meziročně je to nárůst o 541 nezaměstnaných. Loni v prosinci bylo v regionu bez práce sedm procent lidí. Před hospodářskou krizí v červnu 2008 činila nezaměstnanost 3,7 procenta.

Plzeňský kraj stále vykazuje po Praze, kde aktuální nezaměstnanost vzrostla ze 4,4 na 4,5 procenta, druhou nejnižší míru nezaměstnanosti v zemi, 2,1 procentního bodu pod celostátním průměrem. Nezaměstnanost v Česku se v prosinci meziměsíčně zvýšila z 8,7 na 9,4 procenta. Rostla ve všech 13 českých a moravských krajích.

Hromadné propouštění pracovníků oznámily v prosinci pouze hutě a kovárny Pilsen Steel, které do konce června opustí 39 z téměř 800 lidí. Nábor naopak neoznámila v prosinci v kraji žádná firma. Největší zájem je o obchodní zástupce a technické profese, hlavně o strojaře, obráběče kovů, číšníky, kuchaře, prodavače, řidiče nákladních vozů i sociální pracovníky. Počet volných míst v kraji oproti listopadu vzrostl o 22 na prosincových 2417 pozic, což je meziročně pokles o 186 míst. Na jedno volné pracovní místo připadá 9,8 uchazeče, v listopadu to bylo 9,1.

V lednu by měla míra nezaměstnanosti v plzeňském regionu vzrůst podle Moravcových odhadů asi o půl procentního bodu, mírně více než v minulých letech. Budou ještě přicházet uchazeči, jimž skončila smlouva na dobu určitou a sezonní práce ještě nezačnou.

Nezaměstnanost vzrostla nejvíce na Klatovsku, 1,1 procentního bodu na 9,1 procenta, a na Tachovsku o jeden procentní bod na 10,7 procenta. Oba okresy tradičně nabízejí nejvíce sezonních prací.

Na Tachovsku, kde je dlouhodobě nejvyšší míra nezaměstnanosti v kraji, je nyní 211 volných pracovních míst, o 18 více než v listopadu, meziročně o osm více. Na jedno místo tam připadá 16 uchazečů, zhruba shodně jako v listopadu. V prosinci se tam přihlásilo o práci 487 lidí, meziměsíčně o 207 více, ale meziročně o 70 méně.

Nejvíce volných pracovních míst, konkrétně 1089, evidují v Plzni-městě. Meziměsíčně je to o 74 méně, meziročně pokles o 183. Na jednu volnou pozici připadá 6,5 uchazeče. Na Klatovsku je nyní 325 volných míst, což je o 50 více než v listopadu a připadá tam 12,4 uchazeče na volnou pozici. Mezi 180 až 270 místy mají Domažlicko, sever a jih Plzeňska.

V prosinci pracovní úřady v Plzeňském kraji nově zapsaly 3030 lidí, proti listopadu o 473 více a meziročně o 1073 méně. Z evidence vyřadily 1135 uchazečů, což je oproti listopadu o 797 méně a meziročně o 929 méně.

Fronty na pracovním úřadě v Plzni byly první tři letošní pracovní dny velké. "Přišlo 613 lidí, loni jich bylo 405. Nejvíce jich dorazilo hned ve středu 2. ledna," uvedl Moravec.