Záchranná služba zasahovala v sobotu před sedmou hodinou večer u jednoho z hotelů v lázeňském centru města. "Operátorky měly z údajů výzvy podezření na infekční nákazu. Informovaly posádky a aktivovaly krizový plán. Záchranáři dorazili na místo v ochranných oblecích s biovakem," uvedla mluvčí karlovarské záchranky Petra Bakurová.

Podle mluvčí záchranky má třiačtyřicetiletá žena horečky a symptomy infekční choroby. Nedávno navštívila v rizikovou oblast v Africe. "Diagnózu musí nejprve určit odborníci," řekla Bakurová.

Záchranáři rovněž povolali hlavního hygienika.

"V současné době nebyla potvrzena vysoce virulentní nákaza. S podezřením na ni bude pacientka za všech bezpečnostních opatření transportována," dodala mluvčí záchranky.

Okolí hotelu v lázeňském centru města bylo uzavřeno. Hasiči a policisté odkláněli provoz.

Ze Sokolova dorazili hasiči s protichemickým stanem, ve kterém budou desinfikovat záchranáře, kteří byli u pacientky první. V příští hodině by měli ženu naložit k převozu.

Jakov Frenkel, předseda představenstva společnosti Eden Group, které hotel patří, řekl, že nemocná žena je zaměstnankyní hotelu. Podle informací Deníku jde o recepční. Frenkel dodal, že vedení hotelu je v kontaktu s lékaři a plní jejich pokyny. Na dotaz, zda se nešíří panika mezi hosty, zdůraznil, že v žádném případě.

Podle hejtmana Karlovarského kraje Josefa Novotného není zatím třeba svolávat krizový štáb. "Jsem v neustálém kontaktu se Záchrannou službou a vše běží podle krizového plánu pro tyto případy. Ten jsme schválili v pátek minulý týden," uvedl hejtman.

Žena měla horečku a symptomy infekční choroby, před měsícem a půl se vrátila z Nigérie. Jelikož maximální inkubační doba u eboly je uváděna asi 21 dnů, předpokládali zdravotníci, že o tuto smrtelnou nemoc nejde. Vyšetření na Bulovce to nakonec potvrdilo.
Podezření na nákazu měli tento týden zdravotníci i u českého podnikatele, který se zhruba před třemi týdny vrátil z Monrovie v Libérii. Na lékaře se obrátil kvůli horečkám, jiné příznaky eboly ale nevykazoval. V pátek bylo oznámeno, že podezření na tuto smrtelnou nemoc vyvrátil test v Německu.
Ebola se letos začala rychle šířit v Africe. Onemocnění má vysokou úmrtnost, v průměru 60 procent nakažených zemře. Podle informací Světové zdravotnické organizace (WHO) činil k 5. říjnu počet obětí ve třech nejhůře zasažených zemích, tedy Libérii, Sieře Leone a Guineji, 3879, přičemž nakaženo bylo celkem 8033 lidí.