Jak rozhodl ÚOHS
Za to, že obec v tendru na Leopoldov vybrala firmu, která nepředložila doklad o oprávnění k podnikání a požadovaný certifikát na systém řízení jakosti na stavební činnost, hrozil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže Nečtinám původně třistatisícovou sankcí. Na desetinu ji snížil
s přihlédnutím k tomu, že obec se zhruba 600 obyvateli nemá úředníky pro oblasti stavebnictví a problematiky zadávání veřejných zakázek.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) obci už v září po ročním složitém zkoumání a prověřování udělil třicetitisícovou pokutu za to, že na základě doporučení výběrové komise stavební společnost nepředložila úplné doklady o kvalifikaci.

Teď však přišla další, mnohem tvrdší rána.

Finanční úřad Plzeňského kraje na základě rozhodnutí ÚOHS koncem listopadu rozhodl, že obec chybou ve výběru firmy porušila takzvanou rozpočtovou kázeň. Přestože stavba probíhala a dopadla bezchybně, obec má vrátit dotaci ve výši 5,6 milionu korun do státního rozpočtu a k tomu jí má být vyměřeno penále ve stejné výši. Celkem tedy mají Nečtiny zaplatit 11,2 milionu korun.

Je to částka zhruba stejně vysoká jako celoroční rozpočet.

Obec se hodlá bránit všemi prostředky. Sankce by pro ni podle starosty Jiřího Křemenáka totiž byla likvidační.

„Po konzultaci v zastupitelstvu na veřejném zasedání nikomu nejde do hlavy, jak je možné, za více méně formální chybu udělit obci, která dlouhodobě usiluje o udržení života na periferii kraje, takový trest. To odporuje selskému rozumu," tvrdí starosta a podotýká, že stát takovým rozhodnutím vlastně hubí sám sebe.

„Na málo zalidněném území naší obce by se na řadu let zastavily všechny rozvojové aktivity, byla by ohrožena realizace schválených nebo již podaných projektů podpořených z prostředků EU, byl by ohrožen chod obce, školy a pravděpodobně všech hodnoty, které obec ve svých rozvojových plánech nastavila," upozorňuje Křemenák. „Je to k nepochopení o to více, že vracení evropských fondů a jejich nedostatečné čerpání nedělá dobré jméno České republice," dodává.

Nečtiny se proti rozhodnutí úřadu nejprve odvolají. Mají na to čas do 27. prosince.

Jak říká mluvčí Finančního úřadu Jitka Ježková, je to jedna z možností, jež obec má. Tou další je takzvaná žádost o prominutí. „Obecně si daňový subjekt může požádat o prominutí jak odvodu, tak penále, a může si podat odvolání. O prominutí se ale rozhoduje až v době po rozhodnutí o odvolání. Od roku 2012 je také určitá výjimka na poskytnuté dotace, kdy lze požádat pouze o prominutí odvodu, ne penále," vysvětluje.