Z bývalé sirkárny SOLO v Sušici by mohlo být obchodní centrum. Tento záměr se ale nelíbí sušickým podnikatelům. Podle nich je ve městě obchodů dost a rovněž se obávají vylidnění náměstí. Stavba je navržena na území bývalé SOLO sirkárny v trojúhelníku mezi ulicemi Nádražní a Hrádecká. V tomto území jsou nyní opuštěné objekty, které by měly být v rámci stavby odstraněny.

„Jako předseda ZKD Sušice, které zde má své obchodní aktivity, a ze znalosti vývoje obchodu, si myslím, že tato investice je zcela neúměrná kupní síla obyvatelstva, a to zvláště při růstu nezaměstnanosti, která je nyní 10%. V současné době má Sušice necelých 11 000 obyvatel a 8,5 tisíce m2 ploch potravinářských prodejen. Například v Německu je standard zhruba 500 až 600 m2 na tisíc obyvatel a je tam dvakrát větší kupní síla. Už dnes je Sušice nadstandardně vybavena. Kaufland by měl další dva až tři tisíce m2 potravin a druhá plánovaná hala 2000 m2 s nepotravinářskými obchody, tedy sortimentem, který provozují místní podnikatelé. To by znamenalo destrukci podnikatelského klimatu v Sušici," vyčíslil předseda družstva ZKD Sušice Roman Bruzl.

Prázdné náměstí

Město podle něj není schopné vstřebat tak velkou kapacitu. Znamenalo by to hlavně ovlivnění místních podnikatelů. „Hrozilo by vylidnění náměstí, tedy odklon přirozeného centra do lokality území někdejšího Sola. Měla by tam být i hlavní pošta, takže už lidé nebudou mít důvod chodit na náměstí," uvedl Bruzl.

Myslí si, že je to nesmysl i z hlediska urbanistického, protože výstavba velkého parkoviště pro 250 aut a dvou velkých nákupních hal nezapadá do lokality a obává se i dopravního kolapsu. „Další věcí je nonstop zásobování těchto obchodů, které jistě ovlivní životní prostředí lidí, kteří bydlí okolo. V neposlední řadě si myslím, že Sušice by měla velmi zásadně usilovat o zaměstnanost a ne o stavbu obchodních center. Nová pracovní místa budou vyrovnána propouštěním u stávajících obchodníků, neboť více obchodů neznamená větší poptávku. Jen se tržby rozdělí na více hromádek. Ve zvýšení zaměstnanosti musíme věřit a něco pro to udělat. Každá krize má svůj konec a může se objevit poptávka po volných lokalitách. Na to musíme být připraveni," myslí si Bruzl.

Územní plán zpracovává firma, která má podle něj v této oblasti zdravé názory o rozparcelování nebo o vyšší kontrole toho, co se tam postaví. „Jsem přesvědčen, že tento megalomanský projekt je vyhánění čerta ďáblem nebo zla větším zlem. Myslím, že radnice by měla chránit své občany a nepřipustit nekontrolovatelnou výstavbu, která už kdysi byla například v případě Tesca, Billy a podobně. To jsou aktivity, které ovlivnily obchodní život v Sušici. Tohle by převyšovalo vše, co tady doposud bylo uděláno, a byl by to nezvratný proces," řekl své obavy Bruzl a dále dodal: „Argumentace některých zástupců města, že by se majitel mohl domáhat nějakého odškodnění, pokládám za strašení obyvatelstva, protože město, pokud já vím, žádné závazné odsouhlasení nedalo a jasně deklarovalo, že se nyní provádí změna územního plánu. Pokud developer měl už nějaký investiční náklad a nějaké výdaje, tak to bylo jeho rizikem a ne rizikem města."

Hledat investora

Dalším, kdo je proti výstavbě nového obchodního centra, je podnikatel František Švelch. „V Sušici je v tuto chvíli pět supermarketů a nevím, které služby nebo potraviny pochybné kvality nám v Sušici ještě chybí. Myslím si, že město by mělo hledat skutečného investora pro vytváření skutečných pracovních míst a ne uzavírat sňatek z rozumu. Někteří zástupci města to berou tak, že když do areálu bývalého Sola přijde firma, místo zrevitalizuje, zbourá budovy, na což bude potřeba nemalá částka, budou všichni spokojeni. Ale to je jedna mistička vah a na druhé straně vah je náměstí a celkové centrum města, které by pak jistě naopak chátralo. Podle mě je jasné, na kterou stranu bychom se měli přiklonit," sdělil Švelch.

K Sušici Solo patří

Stejný názor také zastává Jan Halas, který má na náměstí obchod s mobilními telefony a elektronikou. „Projekt zlikviduje poslední pozůstatky Sola, které vždy patřilo k Sušici, takže kulturní dědictví, které zde máme z let minulých, takhle pohřbíme," uvedl Halas.

S těmito podnikateli se shoduje názor také majitele pekařství v Sušici Karla Rendla, který je rovněž zásadně proti výstavbě obchodního centra. „Dnešním trendem jsou spíše farmářské trhy a obchody a také hodně lidí z příhraničí jezdí nakupovat potraviny do Německa, které tam jsou i levnější," doplnil Rendl.
Ani některým sušickým obyvatelům nepřipadá výstavba obchodního centra jako správný krok. „Myslím si, že se to bude týkat hlavně náměstí. Žiji tam, tak vím, jak to tam vypadá po pracovní době, ve svátek. Je mrtvé a smutné. Když bude náměstí žít, tak i kultura v Sušici bude lepší. Nechceme, aby se ze Sušice, brány Šumavy, stala brána supermarketů," řekl Deníku obyvatel Sušice Jan Kohout.

Ne všichni obyvatelé jsou však proti výstavbě marketu.

Prosinec rozhodne

Stavba obchodního centra může být odvrácena. „Město má zákonné prostředky jak stavbě zabránit, protože v této době připravuje zadání nového územního plánu. Stejně tak vlastník dotčeného pozemku, na kterém má být stavba umístěna, má zákonné prostředky, jak se bránit, případně požadovat náhrady," informovala místostarostka Sušice Věra Marešová.

Územní plán a také osud bývalé sirkárny by se měly projednávat na zasedání zastupitelstva 12. prosince.