Dnes 17letý chlapec z Horažďovicka v sobě roky skrýval děsivé tajemství. Už od jeho jedenácti let ho měl pohlavně zneužívat Zdeněk Valdman (37), který nyní žije v Praze, ale dříve se zdržoval na Sušicku. Mladík vše dlouho tajil, až koncem loňského roku to podle svých slov nevydržel a svěřil se otci. Ten zalarmoval policisty a nyní záležitost doputovala až ke klatovskému soudu.

Bylo mu jedenáct

Vše podle obžaloby začalo už v roce 2006, kdy chlapci ještě nebylo ani dvanáct let. Na prázdninovém pobytu na Sušicku se seznámil s Valdmanem, s nímž se poté pravidelně vídal. Začali si být blízcí a Valdman podle chlapce začal se sexuálními aktivitami. „Osahával mě přes trenýrky, pak i pod nimi. Dělal mi to rukou i pusou a chtěl totéž po mně," vypověděl před soudem mladík, podle něhož to trvalo do roku 2007. Žádnou újmu ale prý tehdy nepociťoval. „Vysvětloval mi, že to je normální. A dával mi dárky. Byl na mě hodný. Říkal mi synku, já mu říkal taťko," vzpomínal mladík, který pochází z běžné rodiny.

V tu dobu se dokonce o celou záležitost zajímala policie, která již tehdy měla podezření na pohlavní zneužití, ovšem nepodařilo se ho prokázat. „Já jsem tehdy nic neřekl, bylo mi to blbé a styděl jsem se," vysvětlil  s odstupem času mladík.

V pauze „seděl"

S Valdmanem se pak zhruba čtyři roky neviděl. Ten ale nezahálel. V letech 2007 až 2008 měl pohlavně zneužívat jiného mladíka a byl za to také v roce 2009 odsouzen. Klatovský soud mu sice dal jen podmínku, ale Krajský soud v Plzni byl nekompromisní a poslal ho do vězení, kde skutečně skončil. Z dvouletého trestu si odseděl jen zhruba polovinu, pak byl propuštěn na podmínku.  Po návratu si zase vzpomněl na bývalého „synka".

„Kontaktoval mě přes facebook, začali jsme si psát a nakonec jsme se sešli. Dělali jsme zase ty věci. Jednou u něj v bytě v Praze a v ostatních případech vždy v jeho autě. Pokaždé jsme někde zastavili, on mě nechal řídit a pak to chtěl," líčil další dění mladík, který podle svých slov od Valdmana opět dostával dárky. Muž mu dal dva mobily, občas mu koupil cigarety či dal peníze a někdy ho vzal do restaurace, kde mu zaplatil jídlo a alkohol. „Pořád mi volal a psal. Říkal, že když se s ním rozejdu, že skočí pod metro. Hrozil také, že to řekne rodičům. Já už to nevydržel a svěřil se tátovi," uzavřel povídání mladík, který se ale do svých výpovědí několikrát zamotal. Vysvětloval to tím, že se mu vše plete, protože se na to snaží zapomenout.

Do očí se nedíval

Sám Valdman se k záležitosti nevyjádřil. „Využívám svého práva a nebudu vypovídat," pronesl na začátku a poté již jen seděl, mračil se a klopil zrak. Během čtyřhodinového procesu se ani jednou nepodíval na mladíka ani na jeho otce, který před soudem také vypovídal.
Líčení bylo odročeno na konec listopadu, kdy by mohl zaznít rozsudek. Valdmanovi hrozí až deset let vězení. Navíc může i sáhnout do peněženky, mladíkova rodina po něm totiž chce jako odškodné padesát tisíc korun.