Téměř čtyřicet tři tisíc exekucí nařídily soudy v loňském roce v Plzeňském kraji. V meziročním srovnání jde o bezmála dvacetiprocentní nárůst. Nejvíce exekucí, konkrétně přes čtrnáct tisíc, bylo nařízeno přímo v krajské metropoli. Ze zkušeností soudců vyplývá, že lidé stále častěji narážejí na mikropůjčky do padesáti tisíc korun.

Hovoří o tom například čtyřiačtyřicetiletý číšník Martin z Plzně, který si přál zůstat v anonymitě. Před třemi lety se kvůli úrazu dostal do finančních problémů. „Musel jsem na operaci a na více než půl roku mi prostě vypadl příjem. Najednou jsem řešil, kde vezmu na nájem. Bývalá žena po mně také chtěla alimenty," popisuje Plzeňan. Nejprve si půjčil od přátel, ale to na dlouho nestačilo. V bance půjčku nedostal, tak zareagoval na nabídku nebankovní společnosti bez nutnosti dokládání příjmu a půjčil si 20 tisíc korun s tím, že během následujících dvanácti měsíců bude splácet měsíčně něco přes dva tisíce korun. „Neměl jsem na nájem, potřeboval jsem také zaplatit alimenty," vysvětluje.

Jenže se stalo to, na co hřeší všechny společnosti nabízející tyto „výhodné" půjčky. Martin neměl na splátky, a tak následovaly finanční sankce. „Jako bych jel ve vlaku, ze kterého se nedalo vystoupit. Po nějakém čase se mi ozval exekutor," popsal Martin. Původní dluh se ztrojnásobil a vše dopadlo tak, že Martin musel prodat auto a odstěhoval se do domu k matce. „Chtěl jsem to prostě mít z krku," vypráví muž. Z dluhů se dostal a před půjčkami teď varuje své okolí. „Kdo to nezažil, nedokáže si představit ty nervy," uzavírá.

Dluhové pasti, stále častěji

„Je pravda, že podíl mikropůjček do 50 tisíc korun od nebankovních společností v loňském roce bohužel ještě narostl," potvrzuje svou zkušenost plzeňský soudce Miroslav Skala.

Největší objem dluhů dnes v součtu částek tvoří bankovní úvěry. Z hlediska množství ovšem vedou právě půjčky od nebankovních společností.

Podtrženo sečteno, lidé se do dluhových pastí dostávají stále častěji.

„Meziroční nárůst exekucí kopíruje celorepublikový trend. Podle názoru exekutorské komory byl vzestup v loňském roce částečně způsoben zejména novelou advokátního tarifu, v níž ministerstvo spravedlnosti výrazně omezilo náhrady nákladů u formulářových žalob za dluhy do výše 50 tisíc korun," vysvětlil mluvčí Exekutorské komory České republiky Jaroslav Nálevka.

Nejvíce exekucí bylo nařízeno v krajské metropoli (14049), následoval okres Tachov (6231), Plzeň-sever (6169), Domažlice (4389), Plzeň-jih (4355), Klatovy (4155) a Rokycany (3376).

Přišli o nemovitost

Kromě již zmíněných půjček do 50 tisíc korun lidé též často doplácejí na jízdu MHD načerno, nezaplacené zdravotní či sociální pojištění nebo dluhy za telefon.

Soudce Miroslav Skala popisuje též příběh ze své praxe. „Nebankovní úvěr si půjčily tři osoby, dlužník, jeho sestra a jejich otec. Všichni měli nějaké dluhy. Do zástavy dali nemovitost v ceně cirka 900 tisíc korun, výše úvěru byla půl milionu korun a jeho trvání půl roku. Úvěr byl podle smlouvy „bezúročný", ale finanční zprostředkovatel, který jim jej doporučil, obdržel z půjčených 500 tisíc okamžitě 50 tisíc korun jako provizi. Z hlediska dlužníků to ve skutečnosti odpovídá úroku asi 22 procent ročně! Dlužníci úvěr vrátit do půl roku nestihli a nakonec o nemovitost v exekuci přišli," uvedl Skala.

Lidem, kteří se dostanou do finančních problémů, radí vyhnout se podobným společnostem, jež chtějí lidi jen definitivně připravit o jejich zbývající majetek. Naopak by se neměli stydět zeptat se na radu odborníka, například z nějaké neziskové organizace. „Sice nenabízejí peníze, ale kvalitní rady," podotýká. Průměrná výše dluhu se dnes podle jeho odhadu pohybuje kolem 30 tisíc korun.