Karlovarskou krajskou záchranku stíhá jeden průšvih za druhým. Po milionových platech pro vyvolené a údajné šikaně zaměstnanců, což vedlo k odvolání ředitele a personálnímu zemětřesení, čelí záchranka dalšímu obřímu skandálu.

Dušan Keil, náměstek ředitele zdravotnické záchranné služby, předložil před dvěma měsíci při nástupu do funkce zfalšované maturitní vysvědčení. Zprávu jako první přinesl deník Právo.
K činu už se řediteli záchranky Luďku Nečesanému přiznal. „Z funkce náměstka okamžitě odstoupil," uvedla mluvčí Barbora Silná.

To ostatně potvrdil i on sám. „Je to pravda a je to mé osobní selhání, z něhož jsem vyvodil důsledky. Udělal jsem medvědí službu celému záchrannému týmu a to mě mrzí. Do Karlových Varů jsem šel s touhou jim pomoci. Je to obrovská chyba mého života," uvedl Dušan Keil.

Zatímco on sám skončil na dlažbě, práci přidělal policii a právníkům záchranek v Liberci, odkud do Karlových Varů přišel, v samotných Varech a také Právní akademii v Liberci, kde měl maturitní zkoušku složit. „My už jsme podali trestní oznámení, a tudíž jsme zavázáni mlčenlivostí," sdělila škola.

Vedení karlovarské záchranky nyní nařídilo hloubkový a personální audit celé organizace. „Jednáme s právníky a pravděpodobně bude muset vrátit část platu," uvedla mluvčí Silná. Podle ní měl Keil dobré reference a před nástupem předložil kopii maturitního vysvědčení. Jak se nám podařilo zjistit, zaručila se za něj vrchní sestra karlovarské záchranky Jana Pastuchová.

Keilův případ už ovšem řeší i liberecká záchranka. Zde Dušan Keil pracoval jako počítačový technik od roku 2003. „Jednáme s právníky, kteří posoudí, zda došlo k poškození naší organizace. Byl zařazen do určité platové třídy a na základě padělaného vysvědčení by měl vrátit část platu. Minimálně za tři poslední roky. My jej k tomu vyzveme. Pokud odmítne, zvážíme, zda se obrátíme na soud," uvedl Stanislav Mackovík, ředitel záchranky.