Na internetových stránkách neznámý pachatel uvádí různé výhodné nabídky k pronájmu bytů. Na inzerci je uvedena podezřele nízká cena, která není v současné době obvyklá. „Na nabídku pronájmu na Klatovsku reagovalo v období od měsíce ledna do současné doby několik občanů. Údajný pronajímatel uvedl svoji kontaktní e-mail adresu, poškození měli předem zaslat, na uvedený bankovní účet vedený v cizině, nejen kauci i platbu za jeden měsíční nájem. Inzerent o sobě uváděl, že dlouhodobě pobývá v zahraničí a předmětný byt zdědil po svých příbuzných v ČR,“ uvedl klatovská policejní mluvčí Dana Ladmanová.

Zájemcům o pronájem bytů bylo jednání neznámé osoby naštěstí podezřelé a zjistili si vlastníky bytů, které následně kontaktovali. Ve všech případech zjistili, že skutečný majitel byt nepronajímá a podezřelé jednání oznámili na policii. Několik oznámení zaznamenali policisté i v jiných krajích.

Doporučení policie:

· Podezřele nízké ceny pronajímaných bytů jsou předpokladem k podvodnému jednání.
· Každý občan může na katastru nemovitostí zjistit majitele předmětné nemovitosti a ověřit si, zda skutečně nemovitost pronajímá.
· Inzerent komunikuje z e-mail adres s podobnými názvy, jako známé společnosti. Ve všech případech se jednalo o mezinárodní firmy, které se zabývají ubytováním po celém světě a používají rezervační systémy.
· Nabízené podvodné pronájmy nemovitostí jsou inzerovány na různých portálech i v oblastech, kde občané nabízejí použité věci a zboží.
· Komunikace s podvodníky probíhá jen formou e-mailu. Dorozumívají se anglickým jazykem a k osobním schůzkám nikdy nedochází.
· Prověřte si osobu nebo společnost a neuhrazujte finanční prostředky předem – zjišťováno zneužívání důvěřivých občanů.
· Pachatelé používají smyšlená i nepravdivá jména, neexistující telefonní čísla nebo i jména osob, jejichž osobní údaje někdo zneužívá bez jejich vědomí a souhlasu.
· Pokud jsou uvedené účty vedeny v zahraničí – před odesláním požadované finanční částky buďte obezřetní!!!