I po oblevě si na Šumavě můžete zalyžovat, ovšem jen někde. Radost zatím nemají běžkaři, kteří musejí doufat v návrat zimy.

Na špičáckých sjezdovkách leží v průměru od 45 – 60 cm sněhu. „Sjezdovky jsou u nás stále ve velmi dobrém stavu. Když upravujete každý den v optimálním počasí, tak lehčí a časově kratší obleva se sjezdovkami prakticky nic neudělá," uvedl spolumajitel střediska Ski&Bike Špičák Vladimír Kasík. V sobotu a neděli se tam koná dvoudenní program se soutěžemi a zimními atrakcemi pro děti i dospělé, který v prostoru před dojezdem na lanovku začíná vždy v 10 hodin. Lyžuje se ale normálně už od 8.30 hodin. Organizátoři slibují, že soutěžící dostanou dárek (například trika nebo čepice), všichni ostatní pak zdarma horkou čokoládu či jiný teplý nápoj a mohou si užít i relax zónu na lehátku.

„Vyzkoušet si mohou například koulomet, což je obrovský prak sestřelující sněhovými koulemi bandasky, obří mikádo, běh na tandemových lyžích, přetahování a řadu dalších atrakcí. Chybět nebude zábavná stezka, kde se lidé naučí, jak se chovat na sjezdovce. Půjčit si mohou i brýle, které měří rychlost jízdy na lyžích (snowboardu)," informovala za špičácký areál Veronika Vítková.
Jinak si ale na Železnorudsku zalyžujete jen někde. „Problémy mají areály bez technického zasněžování," uvedl ve čtvrtek Václav Šebelík z železnorudského infocentra. Někde tak museli úplně zavřít, v provozu byly ve čtvrtek areály Nad nádražím, Belveder, Goldhof a Samoty.

V provozu je i lyžařský areál v Kašperských Horách. „Sjezdovka je upravená, lyžuje se bez problémů. V noci přituhlo, ale uvidíme, co dále udělá počasí," řekla Deníku ve čtvrtek pracovnice areálu Kateřina Kovaříková.

Počasí posledních dnů nepřeje běžkařům, stopy na Šumavě jsou většinou ve špatném stavu. „Středa byla ve znamení oblevy. Ve stopách leží rozbředlý sníh. O strojové údržbě lyžařských tras bude rozhodnuto těsně před nebo během víkendu v závislosti na počasí a aktuálních sněhových podmínkách," informoval místostarosta Prášil Josef Rada. Obdobné to je i jinde. Horské Kvilda hlásí, že vzhledem ke středečnímu dešti a nočnímu poklesu teplot pod nulu jsou podmínky pro lyžování velmi špatné. Na loukách místy úplně odtál sníh a jeho zbytky jsou tvrdé a zmrzlé. Strojová úprava tras nyní není možná a bude provedena až po celkovém zlepšení podmínek, nejspíš v sobotu ráno, pokud vyjde předpověď počasí. I na Železnorudsku se výrazně zhoršila kvalita stop, mohou se objevovat vytátá místa, běžkaři by si měli dát pozor na dojezdech k Železné Rudě. V těsné blízkosti Ski areálu na Špičáku je upraven cca 3 km okruh pro klasiku i skating.