Zatímco ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že všechny nemocnice dostaly na slíbené zvýšení platů lékařům a zdravotnickému personálu přidáno, hejtmanství trvá na tom, že od pojišťoven dostanou letos nemocnice ještě méně než loni. Další akce Děkujeme, odcházíme ale podle ředitelů nemocnic nehrozí. Alespoň prozatím.

„Podle záloh za první měsíce dostaneme letos v průměru o sedm procent méně než v loňském roce. Z čeho tedy máme navýšit mzdy?“ ptá se krajský radní pro zdravotnictví Václav Šimánek (ČSSD). Zdravotníci v krajských nemocnicích tak dostali navíc jen deset procent přiznaných v loňském roce, na slíbené zvýšení platů od Nového roku zatím čekají marně. Přestože stát kvůli ekonomické situaci slíbil místo dalších deseti procent navíc jen 6,25 %, nemocnice na zvýšení platů však nemají – znamená to totiž náklady 29 milionů korun.

Když se loni ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) s odboráři po protestní akci dohodl na jednorázovém zvýšení platů, dostávala zdravotnická zařízení tyto peníze navíc – mimo běžné úhrady od pojišťoven. „To ale 31. prosince skončilo a od 1. ledna dostává Stodská nemocnice o 400 tisíc korun měsíčně méně než loni,“ upozorňuje ředitel nejmenší krajské nemocnice Jiří Suda. Zařízení tak musí z hubenějšího rozpočtu doplatit zejména loňské navýšení platů. „Musíme hledat další úspory, abychom to zvládli. Za těchto podmínek ale platy dál nezvedneme,“ dodal Suda.

Rokycanská nemocnice dostává oproti loňsku méně o 450 tisíc korun měsíčně. „Kdybychom měli platit slíbené letošní navýšení platů ze svého, jde o sedm milionů korun ročně. A ty se rozhodně na provozu ušetřit nedají,“ doplňuje ředitelka Rokycanské nemocnice Hana Perková.

Lékaři jsou tak v podobné pozici jako loni, opět žádají peníze navíc. Žádné hromadné exody ale zatím neplánují. „Zdravotníci z naší nemocnice tvrdí, že nechtějí opustit pacienty, a vidí, že chyba není na naší straně,“ podotýká ředitel Suda.

Odboráři už avizovali, že zatím s případnými protesty vyčkají. „Do konce dubna dali ultimátum. Do té doby chtějí vědět, jak bude oněch 6,25 % navíc vyřešeno,“ připomíná hejtman Milan Chovanec (ČSSD).

Vedení kraje také poukázalo na to, že vyšší sumu na výplatní pásce najdou pracovníci krajské záchranky. „To byla naše část dohody. Dostali přidáno deset procent loni i letos,“ upřesnil radní Šimánek.

Krajské nemocnice skončily i loni ve ztrátě. Částka, kterou musí hejtmanství nemocnicím na provoz doplatit, byla nakonec nižší, než se původně předpokládalo. „Odhad byl 200 milionů korun, ve skutečnosti je to o padesát milionů méně,“ uvedl Chovanec. Přesto se suma každoročně zvyšuje o desítky milionů.

K tomu, aby se krajská zařízení ze ztráty dostala, je podle Chovance nutná změna systému. „Vzhledem k tomu, že víc než 70 % všech nákladů představují mzdy, logicky se nemůžeme úsporami na provozních nákladech ´prošetřit´ k nule,“ míní hejtman. Jednou z možností je změna vyhlášky na systém DRG, kdy nemocnice dostává peníze za konkrétní výkony, nebo snížení počtu zaměstnanců v nemocnicích. „To ale určuje ministerstvo svou vyhláškou,“ upřesnil Chovanec.