Křeslo, do kterého je možné si i sednout, nebo se vedle něj nechat vyfotit, mělo být původně součástí slavnostního rozsvícení vánočního stromu. "Už loni jsme tu při rozsvícení stromu měli ledového anděla a měl úspěch. Letos jsme proto chtěli přijít s další podobnou zajímavostí. Ale protože kvůli vládním opatřením není možné pořádat veřejné akce, bylo křeslo instalováno na poslední adventní víkend," sdělila Deníku Petra Tomášková z odboru kultury.

Ačkoliv v diskusích na facebooku se názory na ledové křeslo různí, lidé tuto atrakci využívají. Poutá především děti. "Je to hezké, pěkná práce. Nechtěl bych to dělat," okomentoval křeslo s úsměvem Antonín Alexa, který k němu v neděli dopoledne přivedl své dvě malé děti Antonína a Emičku.

Jak dlouho ledový trůn na místě vydrží, záleží především na počasí. Jak Deníku sdělil Lukáš Toušek z firmy Ice Factory, která křeslo pro Planou vyrobila, životnost ovlivňuje řada faktorů. "Křeslo je vyrobeno z šesti ledových bloků, jeden se vyrábí čtyři dny a spotřebuje se na něj tisíc litrů vody. Led je několikanásobně odolnější a tvrdší, než přírodní led. Samozřejmě jsou pro něj ideální teploty pod bodem mrazu, ale vydrží nějakou dobu i teploty lehce nad nulou. Tento týden ale má přijít poměrně velké oteplení, tak uvidíme, co se sochou udělá," uvedl s tím, že náklady na výrobu takového ledového křesla jsou kolem 25 tisíc korun.

Na leden je do areálu plzeňského pivovaru naplánována výstava zhruba 250 ledových soch od tvůrců z Ice Factory. Jak bude přístupná veřejnosti, je otázkou momentální epidemiologické situace.