I na Klatovsku najdete zločince, kteří se napakovali na úkor ostatních a poté beze stopy zmizeli někde v teplých krajích. Patří mezi ně podle všeho i Vojtěch Zimmermann (39 let, na snímku) z Malonic nedaleko Kolince, který je podezřelý z rozsáhlých podvodů. Desítku lidí měl připravit dohromady o více než milion korun. Čekat na soudní proces se mu ale nechtělo a vypařil se. Policie po něm vyhlásila celostátní pátrání, ale zatím ho nedopadla. Dá se předpokládat, že se skrývá v Jižní Americe, neboť měl osobní vazby do Brazílie.

Zimmermann má zřejmě velkou schopnost manipulovat s lidmi. I když už byl šestkrát soudně trestaný a v okolí nemá právě nejlepší pověst, dokázal podle státního zastupitelství pod různými záminkami přesvědčit desítku lidí z Klatovska, aby mu předali částky v rozmezí desítek až stovek tisíc korun. Podle obžaloby, která už déle než půl roku čeká kvůli Zimmermannově nepřítomnosti na projednání u klatovského soudu, volil rodák ze Sušice různé metody, jak přijít k penězům. Sliboval například nákup či prodej automobilu, přičemž se mu podařilo oklamat i majitele známého autobazaru na Klatovsku, kterého celkem připravil o několik set tisíc korun. Další lidi přiměl, aby si půjčili od společnosti poskytující úvěry a peníze mu předali s tím, že on za ně bude hradit splátky, což však nečinil. O jeho výmluvnosti svědčí, že se mu tímto způsobem podařilo napálit i ženu s lékařským titulem. Z muže z Nýrska vylákal přes tisíc eur pod příslibem výhodného kšeftu s pneumatikami v Brazílii a volil i další metody. Podle obžaloby tak činil i přesto, že věděl, že to nemá jako nezaměstnaný a navíc zadlužený člověk z čeho splácet, navíc je až do roku 2015 v podmínce poté, co byl v roce 2008 podmínečně propuštěn z vězení, kde si odpykával sedmiletý trest za podvody.

Brazílie? Možná

Když byl Zimmermann před necelým rokem naposledy na policii, příliš mu do řeči nebylo a svoje chování nepřišel vysvětlit ani v červnu k soudu. Proto po něm policie vyhlásila celostátní pátrání, které ale je neúspěšné, a tak se nyní policisté znovu obrací s žádostí o pomoc na veřejnost. „Policie žádá občany, kteří by mohli podat jakoukoli informaci o pobytu, pohybu či výskytu hledaného muže, aby neprodleně podali zprávu Policii ČR na telefon číslo 158 nebo osobně na policejní služebnu, případně telefon 974 334 111," řekla Deníku klatovská policejní mluvčí Dana Ladmanová a dodala, že Zimmermann měří 180–185 cm, má štíhlou postavu, hnědé vlasy a vysoké čelo. „V současné době může být vzhled osoby úplně jiný než na fotografii," připustila Ladmanová.

Navíc je otázka, kde se hledaný muž skrývá. Podle zdroje Deníku se v jeho bydlišti říká, že měl vazby na Brazílii, kde se prý v minulosti před spravedlností již schovával, a také policejní vyšetřování ukázalo, že právě do této jihoamerické země směřovala minimálně část podvodně získaných peněz. Zda tam ale vyrazil i Zimmermann, to bude nejspíše muset vyřešit spolupráce českých policistů s jejich zahraničními kolegy. V případě dopadení a odsouzení hrozí Zimmemannovi až osmiletý nepodmíněný trest.