Jako dominantní, sebestřednou a narcistickou osobnost bez empatie, která se vyvyšuje nad ostatní, za každou cenu se snaží prosadit svůj názor a vyžaduje respekt a uznání od svého okolí, popsali včera znalci před soudem Jana Dubského (39), který čelí obžalobě z toho, že 18. listopadu 2013 v plzeňských Lobzích zaútočil na svou bývalou přítelkyni Martinu a vychrstl na ni kyselinu. Podle spisu proto, že neunesl rozchod a mladá žena si našla jiného muže.

Útok nebyl afektem, jednalo se o promyšlené jednání. Typ Dubského osobnosti podle znalců dramatickému stylu útoku sedí. „Taková osobnost, jakou je pan Dubský, může léta fungovat dobře. U svého okolí si stále utvrzuje přízeň. Se zátěží však může nastat změna," uvedla soudní znalkyně, klinická psycholožka Karolína Malá. U Dubského je možné labilní jednání.

Co se týče útoku, podle Malé šlo o příklad takzvané chladné agresivity, která je protipólem agresivity horké. „U té chladné je typická rozvaha," řekla Malá. A osobnostní rysy Dubského tomu odpovídají; tomu, že kdyby chtěl na někoho zaútočit, dobře by si to připravil a promyslel.

Podle ní i jejího kolegy, psychiatra Václava Faita, kteří osobnost Dubského zkoumali loni na podzim, by jejich závěry nebyly jiné ani dnes, tedy po půl roce, nebo naopak kdykoli před tím. „Osobnostní substrát zůstává stejný," řekla Malá.

Před soudem vystoupil i Miroslav Dvořák, znalec v oboru soudní lékařství. Napadená žena podle něj prožila strašlivá muka. „Bolest byla strašná, až zcela nesnesitelná. Pachatel musel nejprve usmrtit své srdce, svou empatii, protože jinak by tohle nikdy nemohl udělat," pronesl Dvořák. To, co mladé ženě pachatel způsobil, označil Dvořák doslova jako torturu.

Člověk, který stojí za tak strašlivým útokem, chtěl své oběti podle Dvořáka skutečně hodně ublížit. „Za závažnou okolnost lze považovat to, že pachatel stál a ona seděla. Protože ve chvíli, kdy někdo otevře dveře auta, člověk sedící uvnitř se logicky podívá, zvedne hlavu. Útočník si byl jistý, že oběti dá plnou dávku," řekl znalec Dvořák.

Tehdy pětadvacetiletá žena po útoku v nemocnici bojovala o život a lékaři ji zachránili. Kyselina jí poleptala obličej včetně očí. Zasáhla i ruce a nohy a trávicí trakt i dýchací cesty, protože část tekutiny žena při útoku vdechla. Útok ženu též připravil o zrak, dodnes podstoupila řadu operací a další léčba ji ještě čeká.

„Ona podstoupila množství zákroků. Lékařská péče neskončila jejím propuštěním z nemocnice," zdůraznil Dvořák. Podle jeho dalších slov je třeba zohlednit, že se jedná o mladou ženu v produktivním věku. „Ona je teď odkázaná na péči své rodiny. Ten útok drasticky snížil kvalitu jejího života. Mluvíme o trvalé negativní změně osobnosti, sociálním vyloučení a nelze vyloučit ani sociální smrt. Fyzická i psychická rekonvalescence bude trvat roky. Nadále je třeba odborné pomoci," podotkl znalec.

Obžalovaný Jan Dubský, který se živil jako taxikář, vinu od začátku popírá. Před soudem řekl, že za útokem může stát někdo ze zaměstnanců personální agentury, v níž jeho bývalá přítelkyně pracovala. Závěry soudních znalců však včera neokomentoval, hned na začátku jednání totiž trestní senát požádal, aby se hlavní líčení konalo v jeho nepřítomnosti. Soudci mu vyhověli, a tak jej eskorta odvezla zpátky do vazební věznice.

Jednání pokračuje zase v pondělí. Dubskému hrozí až doživotní vězení.