„Důvod, který nás k petici vedl, je, že si přes Štěnovice zkracují cestu nákladní automobily a kamiony," píše se v úvodu petice.

Lidé poukazují hlavně na to, že vozidla nad 3,5 tuny ohrožují bezpečnost. „V převážné části obce schází chodníky. Na úzkém mostu přes řeku Úhlavu dochází k ohrožení školáků či maminek s kočárky," stěžují si.

Náklaďáky navíc dělají hrozný hluk, zhoršují kvalitu životního prostředí a ničí silnici. „S odpovědnými orgány se řeší omezení těžké dopravy od roku 2007 a zatím bez výsledků," uvedl Stanislav Menoušek z petičního výboru.
„Petici podporuji, právě ji jdu podepsat. Nelíbí se mi, že si kamiony přes Štěnovice zkracují cestu," zlobila se včera dopoledne Monika Tivoňáková.

Šoférům, kteří se potřebují dostat od Písku po I/20 na výpadovku na Přeštice, zkratka přes Štěnovice přijde vhod. Na kruhovém objezdu se dá totiž odbočit na Dobřany. Zkratka umožňuje kamionům vyhnout se i placení dálničního mýtného.
Starosta Štěnovic Jan Nový uvedl, že omezení nákladní dopravy přes obec naráží na nesouhlas policistů. „Zamítli osazení dopravního značení. Podle zákona by se prý jednalo o omezení obecného užívání," přečetl Nový stanovisko policie z roku 2010.

Štěnovice tím pádem marně bojují také za objízdnou trasu, která by vedla po silnici II/180 a I/20. „Správa a údržba silnic, Ředitelství silnic a dálnic a odbor dopravy Městského úřadu v Přešticích neměly k tomu připomínky, ale chybí jim kladné vyjádření od policie," doplnil Nový.

Podpis pod petici mohou nespokojení obyvatelé připojit na obecním úřadě nebo v ordinaci zdejších obvodních lékařů. Na konci března ji petiční výbor odnese na Krajský úřad hejtmanovi.